نگاهی به دعاوی ملکی

دعاوی ملکی به دعاوی حوزه ی املاک اشاره دارد. این دعاوی به چهار نوع 1- حقوقی 2- کیفری 3- ثبتی 4- اداری تقسیم می شوند. دعاوی ملکی به دلیل گستردگی و پیچیدگی قوانین و تعدد رویه های مختلف حوزه ای بسیار چالش بر انگیز است. امروزه علاوه بر پیچیدگی های حقوقی ، دعاوی ملکی به دلیل محبوبیت سرمایه گذاری و بالارفتن قیمت ملک و مستغلات از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. به علت وجود همین حساسیت هاست که این حوزه به یکی از چالش بر انگیز ترین حوزه ها در امور حقوقی تبدیل شده است. وکلای ملکی با درک اهمیت این حوزه و تخصص بر قوانین به روز در زمینه های مختلف ملکی می توانند روند پرونده را تسهیل کنند.
  1. خانه
  2. بلاگ
  3. دعاوی ملکی چیست؟
0

دعاوی ملکی چیست؟

دعاوی ملکی به دعاوی حوزه ی املاک  اشاره دارد. دعاوی حوزه ی املاک شامل دعاوی حقوقی، ثبتی و دعاوی کیفری می شوند.  حوزه ی املاک  یکی از بخش های محبوب سرمایه گذاری مردم محسوب می شود. سرمایه گذاری در این حوزه علاوه بر اینکه سودهی بالایی دارد و جز نیازهای اساسی محسوب می شود اما جوانب حقوقی و قانونی پیجیده ای دارد.

علاوه بر مسایل خاص حقوقی ، مشکلات اقتصادی  در زمینه ی املاک موجب حساسیت های ویژه ای در این بخش شده است. ناآگاهی جامعه از قوانین  نیز مشکلات فراوانی برای افراد ایجاد کرده است. همین امر نشان می دهد که فعالیت  حوزه ی املاک نیازمند تخصص در  این زمینه است لذا شما به عنوان سرمایه گذار املاک برای تجربه ی یک معامله ی امن به وکیل ملکی نیاز خواهید داشت.

گروه وکلای لاهوت با بهره گیری از وکلای پایه یک متخصص ملکی آماده ی ارائه ی خدمات حقوقی می باشند.

انواع دعاوی ملکی

در سالهای اخیر با توجه به نوسانات بازاری و تغییرات حوزه ی مسکن،  بالا رفتن اطلاعات در این زمینه  و مسائل حقوقی پیرامون املاک کمک می کند تا افراد سنجیده تر و با آگاهی بیشتری در این زمینه اقدام نمایند. وجود شبهه های قانونی و پیچیدگی زوایای متعدد حقوقی در این نوع دعاوی ریسک انجام معاملات را هم بالا می برند.  تقسیم بندی دعوای حوزه املاک می تواند به بر طرف شدن این اختلافات و درک بهتر دعاوی ملکی کمک شایانی نماید.

دعواهای ملکی می توانند بر اساس معیارهای مختلفی تقسیم بندی شوند. اما در حالت کلی دعاوی ملکی به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

1 -دعاوی ملکی حقوقی

2- دعاوی ملکی کیفری

3 -دعاوی ملکی ثبتی

4-دعاوی ملکی اداری

 

دعاوی حقوقی و کیفری ملکی از پیچیده ترین پرونده های حال حاضر دادگاه ها می باشد. لذا اقدام در هر یک از  دعاوی ملکی  نیازمند اطلاعات جامع و تخصصی در این زمینه است.

دعاوی ملکی حقوقی

دعاوی ملکی حقوقی یکی از پر تعداد ترین انواع دعاوی مربوط به ملک می‌باشند. در این نوع پرونده ها بحث خسارت و حل اختلاف موضوع اصلی است  و مسائل جزایی و کیفری  مطرح نمی باشد. برای هر یک از دعاوی ملکی حقوقی قانون گذار پیش بینی های قانونی در نظر گرفته است . وکیل ملکی  با تکیه بر قانون می تواند نسبت به تجزیه هر چه دقیق تر پرونده ملکی اقدام نماید:

 در ادامه به مهم ترین دعاوی ملکی حقوقی اشاره می کنیم:

1-دعوی الزام تنظیم سند رسمی ملک

2-دعوی رفع تصرف عدوانی

3-دعوی مطالبه ی اجرت المثل

4-دعوی الزام به تحویل ملک

5-دعوی الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

6-دعوی ابطال قرارداد در صورت مشکلات مربوط به مفاد قرارداد

7-دعوی  مطالبه سرقفلی

8-دعوای فسخ قرارداد در صورتی که نقص قانونی باشد.

9-دعوی حقوقی تعدیل اجاره بها بر اساس عرف منطقه

10-دعوی خلع ید

11-دعوی الزام به فک رهن و سندهای ضمانتی

دعاوی ملکی کیفری

در دعوای ملکی کیفری بر خلاف دعوی حقوقی رفتار مجرمانه دخیل است. دعوای کیفری زمان محقق می شود که در رابطه با ملک علاوه بر نیت مجرمانه، جرمی که قانون برای آن مجازات تعیین کرده است، رخ دهد. در واقع زمانی که افراد در زمینه  املاک مرتکب جرمی ‌می‌شوند؛ پرونده‌های کیفری شکل می‌گیرد.

این اقدامات مجرمانه در نهایت باعث از بین رفتن سرمایه افراد می شود. ماهیت دعاوی کیفری در رابطه جرمی است که  اشخاص مرتکب شده اند. در دعوی کیفری ملکی صرف اشتباهات سهوی یا سهل انگاری مورد بحث نمی باشند.

در ذیل به مهم ترین دعاوی کیفری ملکی اشاره می کنیم:

1- دعوی خیانت در امانت و انتقال مال غیر در حوزه املاک

2-دعوی تخریب املاک

3-دعوی انتقال منافع ملک غیر به دیگران

4-دعوی استفاده از سند جعلی در معاملات ملکی

5-ارتکاب جرم کلاهبرداری در حوزه معاملات املاک

6-دعوی تبانی و فساد در خرید و فروش معاملات دولتی

دعاوی ملکی ثبتی

دعاوی ملکی ثبتی می توانند ذیل دعاوی  ملکی حقوقی قرار بگیرند. این دعاوی به دلیل  گستردگی موضوع  پرونده ها  قابل  تمایز و دسته بندی هستند. اما بیشتر دعاوی ملکی ثبتی در اداره ثبت و کمیسیون های مربوطه مطرح می شوند.

دعاوی ملکی ثبتی  غالبا به دلیل مشکلات مربوط به  مفاد اسناد یا مشکلات مربوط به اجرای اسناد رسمی در روند کار رخ می دهد.  کم توجهی  و عدم آگاهی از مقررات ثبتی در طی انجام معاملات باعث ورود خسارات احتمالی بسیاری به طرفین می شوند.

در ادامه به  لیستی از مهم ترین دعاوی ثبتی اشاره می کنیم:

1-دعوی ابطال سند رسمی به دلایل مختلف

2-دعوی توقیف عملیات اجرایی در مراحل مختلف

3-دعوی ابطال سند مالکیت معارض

4-انواع دعاوی ملکی اجرای ثبت

5-دعوی افراز ملک

6-انواع دعاوی ملکی اجرای ثبت

7-دعوی ابطال اجرائیه ی ثبتی املاک مرتبط

8-دعوی ابطال مراحل ثبتی

9-دعوی ابطال نظریه هیات حل اختلاف اداره ثبت و اسناد

دعاوی ملکی اداری

هر تصمیم اداری که در ارتباط با املاک باشد یا یکی از طرفین یک اداره دولتی باشد جز دعاوی اداری ملکی محسوب می شود. دعاوی ملکی اداری گستردگی وسیعی دارند. این نوع دعاوی در مراجع مختلفی طرح می شنوند که عمدتا مراجع شبه قضایی هستند. مثل کمیسیون ماده ۱۰۰ وکمیسیون ماده ۷۷، کمیسیون ماده ۵ قانون شهرداری ،کمیسیون ماده ۵ منابع طبیعی و …

برخی دعاوی ملکی اداری هم در دیوان عدالت اداری طرح می شوند. ماده ی 10 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در خصوص دعاوی قابل طرح در دیوان صحبت کرده است. دعاوی  قابل طرح در دیوان به 3 دسته کلی تقسیم می شوند:

1-دعاوی علیه شهرداری: مانند   ابطال پروانه ساختمانی، ابطال رای کمیسیون ماده 77،

الزام به صدور گواهی پایان ساخت و…

2-دعاوی حوزه اراضی:  مانند ابطال اقدامات ماده 9 قانون زمین شهری،  اعتراض به تعیین حریم بستر رودخانه و..

3-دعاوی مربوط به جهاد کشاورزی:  اعتراض به رای کمیسیون ماده 31 قانون حفاظت  و بهره برداری  از جنگل ها و مراتع و اعتراض به رای کمیسیون تشخیص باغات .

نقش وکیل ملکی در دعاوی ملکی

پرونده های ملکی همواره دارای پیچیدگی های خاص قانونی بوده است. تعدد قوانین و وجود رویه های مختلف  به سختی  این حوزه افزوده است. وکیل ملکی با بهره گیری از دانش تخصصی  و بررسی پرونده و مدارک ، شما را در رسیدن به احقاق حق یاری می کند.

چنانچه در طی  دادرسی نیاز به حضور در دادگاه پیدا کنید یا نسبت به آرای صادره اعتراضی داشته باشید ، وکیل ملکی در این زمینه به شما یاری می رساند و با تکیه بر تجربه خود  فرآیند دادرسی را هموار می کند. استفاده از خدمات وکیل ملکی از اطاله دادرسی و تضییع  حقوق قانونی شما جلوگیری می کند.

گروه وکلای لاهوت با بهره گیری از مجرب ترین وکلای متخصص امور ملکی آماده ی ارئه خدمات حضوری و غیر حضوری در زمینه دعواهای ملکی می باشد.چنانچه  به خدمات وکالتی و مشاوره ی وکیل متخصص ملک نیاز داشتید  با گروه وکلای لاهوت تماس بگیرید.

تلفن: 02191326040

آدرس: تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، بعد از پل کردستان، پلاک 47، واحد 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات اخیر

گروه وکلای لاهوت با در اختیار داشتن بهترین وکلای متخصص در هر حوزه بهترین وکیل را برای هر مشکلی به شما معرفی کند. وکیل ملکی، وکیل خانواده، وکیل متخصص قراردادها، وکیل شرکت های تجاری و…. از جمله وکلایی هستند که در لاهوت آماده یاری شما می باشد.

فهرست

021 91326040