هر آنچه که از وکیل مهریه باید بدانید …

مهریه و قوانین مربوط به آن ساده به نظر می رسند اما چنانچه پیش از هر اقدامی از وکیل متخصص مهریه استفاده ننمایید ممکن از متحمل خسارات فراوانی شوید. به هیمن دلیل بهتر است بدانیم که وکیل متخصص مهریه کیست و برای انتخاب وکیل مناسب برای پرونده های مهریه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

وکیل مهریه کیست؟

مهریه از حقوق مالی زن است که به محض ازدواج و جاری شدن صیغه نکاح، مرد موظف است آن را به زن پرداخت کند. یعنی به اصطلاح حقوقی بر ذمه مرد مستقر می شود تا آن را پرداخت کند و بری الذمه شود. در این رابطه مرد بدهکار است و باید بدهی خود به زن را که همان مهریه است بپردازد. تفاوتی هم ندارد که این ازدواج به صورت دائم بوده باشد یا موقت. در هر صورت مرد موظف به پرداخت مهریه و ایفای تعهد خود به زن است.

با این تفاوت که عدم تعیین مهریه در ضمن عقد دائم باعث نمی شود که عقد وجاهت قانونی نداشته باشد اما همین موضوع در عقد موقت باعث می شود عقد از اعتبار بیفتد. سند ازدواج سندی لازم الاجرا است و طرفین موظف به رعایت اصول و شرایط آن هستند و درج مهریه در سند ازدواج کاملا به سود زن است تا بتواند حق مالی مسلم خود را مطالبه نماید و به دست آورد. به عبارت دیگر این یعنی زن برای مطالبه مهریه نیازمند رجوع به دادگاه و تقدیم دادخواست نیست بلکه تنها کافی است از دفتر خانه ای که سند توسط زوجین در آن جا امضا شده، درخواست صدور حکم اجراییه کند. زن می تواند حکم اجراییه را بگیرد و به دایره ثبت اسناد رسمی جهت اجرای حکم، مراجعه کند. وکیل مهریه ضمن پیگیری و رسیدگی به پرونده مهریه با توجه به تخصص و تجربه ای که در پرونده های مشابه به دست آورده، تلاش می کند تا از مناسب ترین راه قانونی و در سریع ترین زمان ممکن به دور از تنش و آشوب موکل را به آن چه واقعا مستحق آن است برساند.

gavel
درخواست وکیل
support_agent
درخواست مشاوره
gavel
تنظیم قرارداد

وظایف وکیل مهریه خوب

از مهم ترین وظایف یک وکیل متخصص مهریه، داشتن تخصص و اشراف کامل در امور خانوادگی ، طلاق، مهریه و… است. یک وکیل مهریه متخصص و با تجربه باید نسبت به آخرین رویه دادگاه ها و آخرین تغییرات و اصلاحات قانون کاملا مطلع باشد. دیگر این که وکیل مهریه باید کاملا آگاه باشد که در هر شرایطی نسبت به موضوع پرونده، چه شیوه ای را برای دفاع نزد دادگاه انتخاب کند. وظیفه مهم دیگر وکیل مهریه حفظ آرامش در پیگیری و بررسی موضوع دعواست. مسائل خانوادگی مخصوصا پرونده های طلاق و مطالبه مهریه امروزه متاسفانه بسیار پر تکرار و هم چنین بسیار پر تنش هستند. وکیل با تجربه مهریه باید تمام تلاشش را در حفظ آرامش بین زوجین انجام دهد و همان طور که در تلاش برای گرفتن حق موکلش است، از تضییع حقوق طرف دیگر دعوا جلوگیری کند. علاوه بر این یکی از وظایف حیاتی دیگر برای وکیل مهریه متخصص و یا هر وکیل پایه یکی، نگه داشتن اسرار موکل است. علی الخصوص در چنین پرونده هایی که با موضوع و مسائل خانوادگی، مهریه و طلاق در ارتباط هستند. این موضوعات بیش تر از هر مسائل دیگری ممکن است به حیثیت و آبروی اشخاص لطمه وارد کند.

اختیارات وکیل مهریه

وکالت طبق قانون وقتی از جانب موکل به وکیل اعطا می شود، در امر مورد وکالت به صورت مطلق خواهد بود وکیل مهریه هم از این اصل مستثنی نیست. پس تمامی اختیاراتی که موکل در زمینه مهریه داشته باشد طی عقد وکالت به وکیل اعطا می شود و هر اقدامی که مرتبط با پرونده توسط وکیل صورت گیرد گویی توسط خود موکل انجام شده است. البته این به آن معنا نیست که موکل دیگر شخصا نتواند عمل مورد وکالت را انجام دهد.

بنا بر این اگر احیانا موکل بخواهد وکیل را از انجام امری که مرتبط با موضوع پرونده است منع کند و در واقع این اختیار مطلق را از او بگیرد، باید ضمن عقد وکالت درج کند، به عبارت دیگر عدم تقید نشانه اطلاق است. مثلا ضمن عقد قرار داد اعلام کند که وکیل نمی تواند نحوه پرداخت مهریه توسط مرد را تعیین کند و اختیار این کار فقط در دست موکل است. اگر این موضوع توسط موکل رعایت نشود بعدا هیچ ادعایی از جانب او در رابطه با امور مرتبط با پرونده که توسط وکیل صورت گرفته، در دادگاه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت مگر به ناچار به نحوی اثبات کند که وکیل می دانسته که چنین اختیاری را نداشته که البته اثبات چنین امری اصلا آسان نیست.

هزینه وکیل مهریه

میزان حق الوکاله وکیل به موارد متعددی بستگی دارد. اولا هر وکیل پایه یک دادگستری، قبل از قبول وکالت، پرونده را از نظر های مختلف هم چون نحوه تقدیم دادخواست، شیوه صحیح دفاع، سختی و پیچیدگی مسئله، سریع ترین راه های قانونی ممکن برای رساندن پرونده به نتیجه مطلوب و… مورد ارزیابی قرار می دهد.

بین وکلا در رابطه با پرونده های مختلف به نسبت موضوعی که دارند یک عرف تقریبی وجود دارد. وکیل در حین عقد وکالت این حق الوکاله تقریبی عرفی را با موکل در میان می گذارد و طرفین تلاش می کنند که با مذاکره به یک میزان توافقی برسند. این مبلغ توافقی ضمن عقد وکالت و طی یک قرارداد مالی به امضای طرفین می رسد. اما اگر احیانا و به هر دلیلی این توافق اتفاق نیفتاده باشد و در قرارداد مبلغی به عنوان حق الوکاله درج نشده باشد، به تعرفه حق الوکاله که هر سال توسط قوه قضاییه به تصویب می رسد رجوع می شود و حق الوکاله طبق آن به وکیل پرداخت می شود.

نحوه محاسبه مهریه

مهریه ممکن است به دو صورت تعیین شود. یکی وجه نقد است که در زمان های گذشته شایع تر بوده. امروزه غالبا مهریه به صورت سکه تعیین می شود. برای محاسبه مهریه ای که وجه رایج مملکتی باشد ابتدا در دادگاه به نرخ روز محاسبه می شود و زوج مبلغ مهریه را به نرخ روز موظف است پرداخت کند.

اگر مهریه به صورت تعدادی سکه تعیین شده باشد، چون خودش دارای مظنه بورسی و بازاریست و هر روز نرخش دچار نوسان و تغییر است باز به نرخ روز محاسبه می گردد. یعنی به عنوان مثال اگر زوجی در سال 98 ازدواج کرده باشند و قصد جدایی از یکدیگر را در سال 1400 پیدا کنند، در صورتی که میزان 110 سکه بهار آزادی به عنوان مهریه تعیین شده باشد، زوج مکلف به پرداخت 110 سکه به قیمت سال 1400 است  نه به نرخ سال 98 که سند ازدواج را امضا کرده است.

خدمات گروه وکلای لاهوت در زمینه وکیل مهریه

سپردن پرونده به وکلای پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه در زمینه مطالبه مهریه و شیوه های مختلف آن تقدیم دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه، تنظیم لایحه، دفاع در صورت نیاز پیگیری و رسیدگی به پرونده موکل و مطلع ساختن او از روند پیشرفت پرونده به صورت مرحله به مرحله، پاسخ گویی وکیل به سوالات موکل در تمام زمینه های مرتبط به پرونده در ساعات کاری به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری تنها بخشی از خدمات گروه وکلای لاهوت در حوزه وکالت می باشد.

قوانین جدید دریافت مهریه زن

زن از دو راه می تواند مطابه مهریه نماید یکی از طریق مراجعه به دادگاه و تقدیم دادخواست و دیگری رجوع به دایره ثبت تقاضای صدور حکم اجراییه. دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوای مطالبه مهریه دادگاه محل اقامت خوانده یعنی زوج خواهد بود هم چنین در قانون آیین دادرس مدنی به زن این اختیار هم داده شده که جهت سهولت پیگیری، در دادگاه محل اقامت خود مطالبه مهریه کند البته این در صورتی است که زن در جایی غیر از محل اقامت مرد ساکن باشد. علت این که می تواند به دایره ثبت رجوع کند درج شدن مهریه در سند ازدواج است و از آن جا که سند ازدواج یک سند لازم الاجرا و رسمی محسوب می شود مطالبه مهریه به عنوان یک تعهد مالی ذیل این سند، می تواند از طریق اداره ثبت صورت گیرد.

امروزه در ابتدا وقتی مهریه در سند درج شده است به دادگاه مراجعه نمی شود بلکه از طریق اجراییات ثبت اسناد اقدام می شود. اجراییات ثبت اسناد از اداره ثبت اسناد و املاک، بانک مرکزی و اداره راه و ترابری استعلام می گیرد و در صورت یافتن اموالی متعلق به مرد مهریه وصول می شود اما اگر مالی یافت نشود باید دادخواست به دادگاه تقدیم شود و از طریق قسط بندی پرداخت صورت بگیرد. در حالی که اگر توافق نسبت به مهریه ضمن سند ازدواج صورت نگرفته باشد و زن مستحق دریافت مهر المثل باشد، طبیعتا دیگر از طریق اجرای ثبت نمی توان اقدام کرد و تقدیم دادخواست به دادگاه لازم است و هزینه دادرسی باید از جانب خواهان پرداخت شود.

اگر زن امکان پرداخت هزینه های دادرسی را نداشته باشد، می تواند هم زمان با تقدیم دادخواست مهریه، تقاضای اعسار کند. اصلی ترین نکته ای که در قوانین جدید مهریه وجود دارد این است که اگر مهریه تعیین شده برابر با 110 سکه تمام بهار آزادی باشد دادگاه این گونه در نظر می گیرد که مرد دارای تمکن مالی است یعنی مرد را دارا فرض می کند و او مکلف به پرداخت 110 سکه به صورت یک جا خواهد بود مگر این که بتواند اعسار خود را اثبات کند که در این صورت قسط بندی خواهد شد.

پس چه اقساط چه یک جا، باید 110 سکه پرداخت شود و راه گریزی نیست. از این پس زن می تواند در صورت خودداری مرد از پرداخت مهریه جلب او را از دادگاه خواستار شود. این به این دلیل است که مهریه برای مرد حکم بدهی را دارد که باید به طلبکار پرداخت شود.

اگر بیش از 110 سکه باشد زن برای ملزم کردن مرد به پرداخت تعداد بیش تر باید تمکن و ملائت مرد در پرداخت مهریه اضافه بر 110 سکه را به اثبات برساند و در صورتی که موفق شود، مرد مکلف به پرداخت تمام مهریه خواهد شد. یعنی به عبارت دیگر وقتی زن از دادگاه تقاضای مهریه می کند دادگاه حکم به الزام مرد به پرداخت مهریه را صادر می کند به شرطی که مهریه حال باشد و عند المطالبه. در این صورت مرد می تواند ادعای اعسار کند اما خودش باید این ادعا را به اثبات برساند و در این صورت است که دادگاه پرداخت مهریه را قسط بندی می کند.

تقاضای اعسار باید در مراکز خدمات قضایی الکترونیک به ثبت برسد. قسط بندی هم معیار مشخص و از پیش تعیین شده ای ندارد بلکه با توجه به وضعیت معیشتی هر فرد و به صورت موردی توسط قاضی تعیین می شود. طبق قانون جدید امکان تقاضای مجدد اعسار وجود دارد البته اثبات اعسار از پرداخت میزان قسط بندی شده، به راحتی صورت نمی گیرد اما اگر شخص موفق به اثبات شود مجدد قسط بندی مناسب صورت می گیرد. از طرف دیگر زوجه می تواند با ارائه لیست دارایی زوج نسبت به قسط بندی مهریه اعتراض کند. یا اگر وضعیت مالی زوج در دوران پرداخت اقساط دچار ترقی شد درخواست افزایش اقساط کند. هم چنین طبق قانون جدید مهریه اگر زوج پس از مدتی پرداخت اقساط را متوقف کند زن می تواند به اجرای احکام مراجعه کند. در این صورت مرد باید اقساط عقب افتاده را بپردازد و نیز پرداخت طبق زمان بندی تعیین شده را مجددا از سر بگیرد.

انواع مهریه

مهریه در شرایط مختلف انواع مختلفی دارد. در واقع مهم ترین انواع مهریه 3 نوع است که در قوانین نیز بدان اشاره شده است:

1.مهرالمسمی

مهرالمسمی مهریه ایست که ضمن امضای سند ازدواج توسط طرفین، مورد توافق آن ها قرار می گیرد و در سند درج می شود. به محض ایجاد عقد نکاح یا همان ازدواج این مهریه به عنوان یک حق برای یک زن بر ذمه مرد مستقر می شود و مرد دیر یا زود ملزم به پرداخت آن به زن است. حتی مرگ مرد هم این تعهد را برای زن از بین نمی برد و مهریه از اموال باقی مانده وی به زن تعلق خواهند گرفت. اگر زمانی زوجین تصمیم به جدایی و طلاق بگیرند، زن مستحق دریافت کل مهریه مورد توافق ضمن نکاح یا همان مهر المسمی خواهد بود. مگر این که رابطه جنسی برقرار نشده باشد که در این صورت نصف مهر المسمی به وی تعلق خواهد گرفت.

2.مهرالمثل

مهرالمثل مهریه ایست که به زنی تعلق می گیرد که ضمن عقد مهریه ای برایش تعیین نشده باشد. در صورتی که مهریه ای ضمن عقد مورد توافق طرفین قرار نگرفته باشد، به این معنا نیست که زن دیگر حقی نسبت به مطالبه نفقه ندارد بلکه به او مهر المثل تعلق می گیرد. در ماده 1093 قانون مدنی این مسئله بیان شده که اگر زن و مرد قصد جدایی از یکدیگر را داشته باشند و مهریه تعیین نشده باشد، به زن مهر المثل تعلق خواهد گرفت البته به شرطی که قبل از جدایی بین این دو رابطه جنسی رخ داده باشد. برای تعیین مهر المثل وضعیت اجتماعی و انفرادی زن از نظر شغل، سن، تحصیلات و دیگر خصیصه های مشابه در نظر گرفته می شود. تعیین میزان مهر المثل توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت می گیرد.

3.مهرالمتعه

مهر المتعه زمانی مطرح می شود که مهریه در عقد ذکر نشده باشد و از طرف دیگر زوجین تصمیم به جدایی بگیرند در حالی که رابطه جنسی وجود نداشته باشد. مهر المتعه در واقع همان مهر المثل است اما با این تفاوت که به جای در نظر گرفتن وضعیت زن از جهت تحصیلات، شغل و… برای تعیین مهر المتعه به وضعیت و توانایی مالی مرد توجه می شود.

شرایط مهریه

هر مالی نمی تواند به عنوان مهریه توسط زن تعیین شود و مرد ناچار به پذیرش باشد بلکه مهریه باید مالی باشد که بتوان از پس ادای تعهد برآمد. به عبارت دیگر مهریه باید مالیت داشته باشد و در نگاه عموم جامعه دارای ارزش مادی باشد و قابل خرید و فروش نیز باشد. مواردی که مرسوم شده و می شنویم مانند 1000 جفت بال مگس و مواردی از این قبیل وجاهت قانونی ندارند و معتبر نیستند. در این موارد دادگاه مهریه را مجهول در نظر می گیرد و برای زن مهرالمثل تعیین خواهد شد. علاوه بر مالیت داشتن، مالی که به عنوان مهریه انتخاب می شود نباید قانونا و شرعا منع داشته باشد. به عنوان مثال تعیین مشروبات الکلی به عنوان مهریه فاقد اعتبار قانونی خواهد بود و در دادگاه هیچ ترتیب اثری به آن داده نخواهد شد و باز هم باید به سراغ تعیین مهر المثل رفت.

از طرف دیگر مهریه ای که تعیین می شود از جهت امکان مطالبه توسط زن دو حالت دارد. مهریه به اصطلاح حقوقی یا حال است که به این ترتیب به محض وقوع عقد بر ذمه مرد مستقر می شود و زن در هر زمانی می تواند مهریه را از مرد مطالبه کند و یا در مقابل به صورت موجل تعیین می شود و به این صورت در تاریخ و زمان خاصی که توافق شده مهریه بر ذمه مرد مستقر می شود و زن می تواند آن را مطالبه کند. پس به عبارت دیگر قبل از رسیدن اجل یا زمان توافقی نه مرد مکلف به پرداخت است نه زن اختیار مطالبه دارد.

تقسیم بندی دیگر مهریه از جهت نحوه پرداخت توسط مرد عند المطالبه و عند الاستطاعه است. وقتی مهریه عند المطالبه باشد زن در هر زمانی که اراده کند می تواند مهریه را مطالبه کند و مرد هم مکلف است فورا پرداخت را انجام دهد. به عبارت دیگر تنها شرط پرداخت، مطالبه است و هیچ راه فراری برای مرد وجود نخواهد داشت. مگر این که اعسار خود را اثبات کند که در این صورت هم پرداخت به صورت اقساط انجام خواهد شد. در مقابل وقتی مهریه به صورت عند الاستطاعه تعیین شده باشد به اصطلاح حقوقی بار اثبات بر دوش زن خواهد بود و برای دریافت مهریه باید تمکن مالی مرد در پرداخت مهریه را در داگاه به اثبات برساند.

مطالب مرتبط با وکیل مهریه

نتیجه‌ای پیدا نشد.
فهرست

021 91326040