هر آنچه که از وکیل ملکی باید بدانید…

پرونده های ملکی شامل دعاوی حقوقی، کیفری، ثبتی و … می شود که هریک از آنها مستلزم تخصص و تسلط بر قوانین مربوطه است که یک وکیل ملکی لازم است بر آنها واقف باشد. اما باید بدانیم که در انتخاب وکیل ملکی متخصص باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

وکیل ملکی کیست؟

مسائل ملکی، سختی و ریزه کاری های حقوقی مخصوص خود را دارد و عموم مردم با موضوعات ملکی درگیر بوده و کم و بیش اطلاعاتی در این زمینه بر اثر مراجعات اداری دارند، اما این اطلاعات کفایت جزییات مسائل ملکی را نمی کند و بایستی امور حقوقی ملکی ، توسط افراد متخصص پیگیری و اقدام شود. بنابر این نیاز به مشاور حقوقی یا وکیل متخصص امور ملکی است تا مسائل مربوط به املاک با خیالت راحت حل گردد. وکیل ملکی به دلیل تخصص و تجربه در حل مسائل ملکی می تواند در کیفیت بالایی خدمات حقوقی لازم را ارئه نماید و با توجه به اینکه فقط در یک حوزه از دریای مسائل حقوقی فعالیت دارد، بازدهی به مراتب مثبت تری خواهد داشت و این کمک شایانی به امور ملکی افراد می کند . از طرفی اگر شما مسائل و مشکلات حقوقی خود را در اختیار وکیل متخصص بگذارید نتیجتا هم خیال آسوده تری خواهید داشت و هم اینکه مشکل شما با احتمال بسیار بالاتری به نتیجه می رسد. وکیل ملکی در زمینه های ثبتی ، معاملات املاک ، قراردادهای مشارکت در ساخت، بحث الزام تنظیم سند رسمی ، دعاوی مربوط به اثبات مالکیت و … می تواند با استفاده از تجارب و علم تخصصی خود خیلی راحت تر از مشکلات عبور کرده و شما را سریع تر از حالت ممکن به نتیجه برساند. بنابر این وکیل ملکی بیشتر از هر چیز تسلط کافی و کامل بر مسائل این حوزه داشته و می تواند دعاوی مربوط به هر موضوع را به راحتی بیابد و شما را از سر در گمی در انتخاب نوع دعوا نجات دهد و همچنین در دعاوی مربوط به املاک و مستغلات و… تخصص ویژه ای دارد و در دعاوی حقوقی ، ثبتی و کیفری مربوط به اموال غیرمنقول با به کارگیری تخصص خود به حل مسائل می پردازد. با توجه به قواعد مختلف مربوط به اموال غیر منقول (املاک و مستغلات و …) و مباحث انواع کاربری اراضی نیاز به فردی جهت ورود به مراجع قضایی و غیر قضایی برای مرتفع نمودن این موارد احساس می گردد و عملا اقدامات افراد غیر متخصص، نتیجه منفی را به بار می آورد، در نتیجه آحاد جامعه که اغلب با این دست از موضوعات کلنجار می روند به یک وکیل ملکی متخصص نیاز مبرم داشته تا مشکلات آن ها حل و فصل شود.

gavel
درخواست وکیل
support_agent
درخواست مشاوره
gavel
تنظیم قرارداد

وظایف وکیل پایه یک ملکی

هر وکیلی بنا به تخصص و مهارت خود در زمینه های مختلف حقوقی دارای وظایف مربوط به همان موضوع بوده و وکیل تخصصی ملکی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. وکیل ملکی باید اطلاعات کافی و لازم در رابطه با مسائل و موضوعات ملکی را داشته باشد تا بتواند از پس پرونده های مربوطه برآید، مع ذلک از اولین وظایف وکیل ملکی کسب تسلط و تبحر در موارد مربوطه می باشد. از دیگر وظایف وکیل ملکی اقدام به موقع در موضوعات پرونده های ملکی می باشد، به این جهت که در دعاوی و مسائل ملکی زمان اقدامات قانونی بسیار مهم بوده و اگر در فرصت های مناسب شروع به اقدامات لازم نشود چه بسا که نتایج زیان بار و جبران ناپذیری بر افراد وارد آید. بنابراین وظیفه وکیل ملکی این است ، که در زمان های مناسب به اقدامات لازم بپردازد تا موکل متضرر نگردد. علاوه بر موارد فوق ، وکیل ملکی می بایست کلیه اطلاعات لازم ملکی را کسب کرده و مدارک مربوط به موضوع را جمع آوری نماید، چرا که در موضوعات ملکی مدارک و اطلاعات آن بسیار اهمیت داشته و در اقدامات لازم تاثیر گذار می باشد. وکیل ملکی باید تجربه انجام امور ملکی را داشته باشد ، وکلای دادگستری می توانند در تمامی دعاوی اعم از خانواده ، کیفری و حقوقی وکالت کنند اما موضوعات ملکی علی رغم سواد حقوقی وکیل، نیاز مبرم به تجربه بالای انجام امور ملکی دارد و باید راه و روش های مختلف حل مسائل ملکی را بشناسد. از وظایف دیگر وکیل ملکی باید به حفظ آرامش و خون سردی در برخورد با مسائل و مشکلات مربوطه کوشا باشد تا بتواند با تمرکز لازم از این مباحث به سلامت عبور کند.

اهمیت حضور وکیل متخصص امور ملک در پرونده های ملکی

در هر زمینه ای ایجاد تخصص به ارتقاء کیفیت کمک کرده و با افزایش تمرکز، بازدهی اقدامات، بیشتر شده و نتیجتاً بازخورد مثبتی را به ارمغان می آورد. دعاوی مربوط به امور ملکی دارای گرایش های مختلفی بوده  و ممکن است حتی به امور کیفری منجر گردد بدین جهت با توجه به پیچیدگی های موجود در این مسائل حتما لازم است کار خود را به وکیل متخصص به امور ملکی سپرد تا با نهایت دقت و تمرکز پرونده را پیش ببرد ، شاید شما فکر کنید که با مطالعه بعضی قوانین مربوط به املاک و مستغلات می توانید وارد پروسه سنگین دادرسی های مربوط به این مسائل شوید اما پس از ورود به چالش های حقوقی متوجه سنگینی و پیچیدگی مسائل در موارد ملکی و اراضی، احساس نیاز به یک متخصص با تجربه در امور ملکی در شما ایجاد می گردد. بنا بر این به صرف مطالعه، شما نمی توانید در موضوعات حساس ملکی خطر کرده و سرمایه اندوخته چندین ساله خود را در معرض تضییع قرار دهید، مع الوصف در این مواقع اهمیت وجود وکیل ملکی بیشتر نمود پیدا می کند و می تواند سر بزنگاه از ورود ضررهای جبران ناپذیر جلوگیری کند. النهایه اینکه جهت پیشبرد مثبت اعمال حقوقی می توان از افراد متخصص رشته های مختلف حقوقی بهره برد تا از خطرات احتمالی در امان ماند.

ویژگی‌های وکیل ملکی خوب

وکیل ملکی علاوه بر داشتن علم بالا، باید با رویه امور ملکی آشنا بوده و تمام ریزه کاری های حقوقی و اداری مسائل ملکی را دانسته و مسلط باشد. باید در زمان های مناسب اقدامات لازم را انجام دهد و وقت شناسی وکیل ملکی در اقدامات مربوط به موضوعات املاک از ویژگی های بارز وکیل ملکی می باشد، چرا که زمان اقدامات این امور از اهمیت بالا برخوردار است و اگر کمی از زمان مناسب خود خارج گردد ممکن است نتیجه مورد نظر را کسب نکند. وکیل متخصص ملکی با ملاحظه مدارک و اسناد و دلایل قابل توجه، به موارد موضوعه رسیدگی کرده و اقدامات مبتنی بر این موارد را با استفاده از علم و تجربه لازم پیش می برد.

در امور ملکی تجربه و مهارت وکیل دادگستری از هر موضوع دیگر مهم تر و قابل تامل تر است و علاوه بر این ویژگی، علم بالا و جوان بودن وکیل به دلیل نیاز به دوندگی های لازم ، از ویژگی های مورد لزوم وکیل ملکی است. از دیگر ویژگی های وکیل ملکی صبر و شکیبایی و اعمال تمرکز و دقت لازم جهت انجام امور مربوطه است. وکیل ملکی متخصص ،هیچ وقت در انجام امور وکالتی عجولانه رفتار نمی کند و بی گدار به آب نمی زند. همیشه با طمأنینه و با دقت کامل اقدام کرده و این از ویژگی های وکیل ملکی است چرا که عجله و شتاب زدگی موجب کاهش دقت و تمرکز شده و نهایتا بر روند کار تاثیر منفی خواهد گذاشت. در نتیجه عدم تعجیل در شروع اقدامات از ویژگی های محرز یک وکیل ملکی است. مسائل مربوط به امور ملکی دارای حساسیت های خاصی بوده و حق اشتباه در آن وجود ندارد چرا که یک اشتباه حتی ناخواسته می تواند ضرر و زیان فراوانی بر افراد وارد آورد پس هر جا که احساس ناتوانی در امور ایجاد شد باید به متخصص امر رجوع کرد ، وکیل ملکی باید از ارتکاب اشتباه به دور باشد و در واقع حق اشتباه ندارد .

مطمئنا وکیل ملکی متخصص از این صفت مبرا است و احتمال ارتکاب اشتباه توسط متخصص امور ملکی تقریبا صفر درصد می باشد. وکیل ملکی خوب هیچ گاه اسرار مربوط به پرونده ملکی موکل خود را افشا نمی کند زیرا این اقدام منجر به ورود ضررهای جبران ناپذیری می شود. افشای اسرار پرونده ملکی با توجه به اهمیت موضوع به نوعی خود وکیل را در بن بست اقدامی قرار می دهد و عملا وکیل را خلع سلاح می کند. پس وکیل ملکی خوب در حفظ و نگهداری مدارک و موضوعات پرونده دقیق بوده و هیچ گاه از آن ها در مقابل بیگانگان سخن نمی آورد.

حق الوکاله وکیل ملکی در تهران

هزینه حق الوکاله در عرف وکلا و در جامعه وکالت در مسائل مالی، ۱۰ درصد از ارزش مورد دعوا می باشد. اما با این حال حق الوکاله وکیل توافقی بوده و وکیل و موکل می‌توانند با تفاهم و توافق همدیگر میزان حق الوکاله را تعیین نمایند و کسی نمی تواند میزان معین لازم الاجرایی را تعیین نماید و در میزان حق الوکاله طرفین دخالت کند ، مع الوصف در دعاوی ملکی معمولاً به میزان ارزش ۱۰ درصد از ملک مورد دعوا حق الوکاله وکیل ملکی تعیین می شود یا اینکه به میزان کمتری با توافق وکیل و موکل حق الوکاله مشخص می گردد و اگر مورد دعوا خود ملک نباشد و مسائل غیر مالی مانند الزام به تنظیم سند رسمی باشد، تعرفه خاصی نداشته و این امر به صورت توافقی مابین وکیل و موکل معین می گردد.

با همه این اوصاف حق الوکاله وکیل در تهران معمولاً همان ارزش ۱۰ درصدی قیمت ملک بوده که همواره رواج داشته و وکلا نیز با موکلین طبق این تعرفه توافق می‌نمایند. این موضوع الزامی بر وکلا و موکلین ایجاد نمی کند تا حتماً طبق این تعرفه حق الوکاله را تعیین نمایند. همانطور که گفته شد، میزان حق الوکاله در اغلب موارد، توافقی بوده و این هزینه را وکیل و موکل تعیین خواهند کرد.

درخواست مشاوره حقوقی
در کمتر از یک دقیقه به ما بپیوندید.
درخواست مشاوره حقوقی
در کمتر از یک دقیقه به ما بپیوندید.
چه کمکی می تونم بکنم؟

مهم ترین موضوعات دعاوی ملکی

  • مباحث مورد نظر در موضوعات ملکی در اراضی اعم از مسکونی و کشاورزی و همچنین مسائل مربوط به املاک تجاری و مسکونی خلاصه می شود و انجام هر دعوی حقوقی، ثبتی و کیفری بر آن ها ممکن بوده و بسته به نوع دعاوی، تبحرات لازم نیاز خواهد بود. مراجع اداری و دادگستری، بنا بر صلاحیت می توانند به این دعاوی رسیدگی کرده و اظهار نظر کنند.دعاوی حقوقی مربوط به ملک در دادگستری رسیدگی شده و محاکم با تحقیقات و استعلامات لازم با توجه به مدارک مورد نیاز به صدور رای اقدام می نمایند که پروسه دادرسی در این مرجع مسیر خود را طی می کند و دعاوی مربوط به موارد ثبتی در اداره ثبت و برخی دعاوی نیاز به طرح در مراجع دادگستری می باشند که بنا بر موضوع مطروحه و با توجه به صلاحیت در مرجع ذیصلاح مطرح می گردند. موضوعات ملکی ممکن است مورد دعوی کیفری نیز قرار بگیرد و مسائل کیفری در مرجع اختصاصی کیفری رسیدگی شده و اقدام به صدور رای می نمایند.علاوه بر موارد فوق الاشاره موضوعات ملکی وجود دارند که خارج از دعاوی بوده و مواردی از قبیل تنظیم قراردادهای ملکی، پیگیری ثبت در اداره اسناد و املاک، تهیه سند تک برگ مالکیت و… نیاز به مشاوره و اقدامات وکیل متخصص ملکی احساس می گردد.

    دعاوی مربوط به مالکیت و احراز مالکیت و اثبات مالکیت از مواردی است که بسیار مبتلا به جامعه بوده و نیاز مبرم به یک وکیل ملکی در این حوزه احساس می گردد. وکیل ملکی با ساز و کارهای مناسب در این موضوعات به دفاع از حقوق موکل خود می پردازد. مسائل ثبتی ، کیفری ، حقوقی و اداری مربوط به املاک، موضوعات این حوزه است که هر کدام در مرجع صالح خود مطرح می گردد.

انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی در سه دسته دعاوی حقوقی، ثبتی و کیفری قابل بررسی است. در دعاوی ملکی حقوقی می‌توان به اثبات مالکیت ملک، اثبات حق انتفاع ،اثبات حق ارتفاق ،الزام به ایفای تعهد ،الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به اخذ پایان کار، دعوی خلع ید، الزام به رفع تصرف عدوانی، الزام به رفع ممانعت از حق ، الزام به رفع مزاحمت ، دعوی ابطال معاملات مربوط به املاک و غیره اشاره کرد که در دادگاه های عمومی حقوقی قابل طرح و بررسی می باشند.

این گونه دعاوی توسط وکیل ملکی در مرجع ذیصلاح خود قابل طرح بوده و مرجع دادگستری پس از بررسی مدارک و ادله ارائه شده از سوی وکیل به بررسی آنها و نهایتا تصمیم در مورد آن ها می پردازد. ممکن است در موارد ملکی دعوای کیفری نیز مطرح گردد، از جمله آنها شکایت تصرف عدوانی موضوع ماده 690 قانون مجازات اسلامی در باب تعزیرات همچنین شکایت مزاحمت کیفری در املاک ، تخریب ، احراق ، انتقال مال غیر و حتی موضوعات اختلاس ، کلاهبرداری اموال غیر منقول و مواردی از این قبیل را وکیل ملکی می تواند در دادگاه های کیفری مربوطه مطرح و پیگیری کند.

به هر حال دعاوی مربوط به املاک و مستغلات می‌تواند هم در دادگاه های حقوقی و هم در دادگاه های کیفری مطرح شود بنا به موضوع و نوع دعوی، وکیل ملکی با استفاده از مهارت و تبحر خود و با استفاده از علم و تجربه می‌تواند طرح دعوی کرده و با تشخیص و تفکیک موضوع کیفری و حقوقی موارد را در مرجع مربوطه دنبال کند ، تصور کنید اگر شخص بخواهد طرح دعوی کند و نداند که موضوع پیش آمده کیفری بوده یا حقوقی چه بسا به رد دعوای او منجر گردد. دعوی دیگر در مورد مسائل ملکی، دعاوی اداری بوده که از مواردی چون اعتراض به ثبت اسناد، اعتراض به پایان کار شهرداری ، اعتراض به آراء هیات های حل اختلاف و اعتراض به آراء کمیسیون ها می توان نام برد و این دعاوی توسط وکیل ملکی قابل پیگیری است. وکیل ملکی با تبحر و تخصص خود در سه زمینه حقوقی، کیفری و ثبتی می تواند مسائل مربوط به املاک و مستغلات را پیگیری نموده و خارج از هر اقدام بی خردانه و نا آگاهانه، با ارائه فن و تخصص خود، خطر از بین رفتن اموال را به حداقل برساند.

پرونده‌های ملکی در کدام دادگاهی بررسی می‌شوند‌

بنا بر نوع دعاوی ملکی ، مراجع رسیدگی به مسائل ملکی مختلف می باشد به طور مثال در مورد دعوای دستور تخلیه باید به شورای حل اختلاف رجوع کرد و از آن جا اقدام به تخلیه مستاجر نمود یا به طور مثال در خصوص دعوی حکم تخلیه یا خلع ید می بایست به دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک مراجعه کرد . وکیل ملکی با دانستن این موارد و با بررسی صلاحیت ها اقدام به طرح دعوی و پیگیری دعاوی مطروحه کرده و اگر دعوایی در مرجع غیر صالح مطرح گردد با طرح ایراد می تواند از رسیدگی دعوی جلوگیری کرده و دعوی مطرح شده علیه شما را رد نماید.

صلاحیت در پرونده های ملکی بسیار حایز اهمیت بوده و دادگاه ها حساسیت خاصی بر آن دارند. مثلا در دعاوی مربوط به تخلفات ملکی در کمیسیون ماده 100 در شهرداری رسیدگی می گردد و این موضوع را نمی توان در دادگاه مطرح نمود. همچنین موارد مربوط به موضوعات کیفری ملکی در دادگاه های کیفری قابل طرح است و نمی توان صلاحیت رسیدگی مراجع را نادیده گرفت. در نتیجه این بررسی، موضوعات ملکی بنا بر نوع آن ها در صلاحیت قانونی خود می باشند که وکیل ملکی بر آن مسلط می باشد. نکته ای که در مورد صلاحیت رسیدگی مراجع وجود دارد این است که محل وقوع ملک مورد دعوی، دارای اهمیت بوده و در صلاحیت محلی دعوی ، تاثیر به سزایی دارد.

پرونده‌های ملکی چقدر زمان می‌برد؟

کلیه دعاوی مربوط به مسائل ملکی دارای مدت زمان مشخص نمی باشد، بنابراین نمی توان از پیش تعیین کرد که هر دعوی ملکی چه مدت زمانی را طی خواهد کرد، اما این نکته حائز اهمیت است که وکیل ملکی یا وکیل دادگستری متخصص در امور ملکی می‌تواند با به‌کارگیری تجربه و تبحر و مهارت خود در به ثمر رسیدن دعاوی ملکی، حداقل زمان ممکن را صرف کند و با استفاده از مهارت های خود روند و پروسه دادرسی دعاوی ملکی را در سر موقع و زمان مناسب خود اقدام کرده تا به اطاله دادرسی منجر نگردد.

در نتیجه وکیل ملکی با دانستن تمامی راه ها و چاره های قانونی مسائل مربوط به امور ملکی، می تواند از اطاله دادرسی جلوگیری کرده و به نتیجه رسیدن پرونده های ملکی در موعد و زمان مناسب خود کمک کند. مع ذلک اگر دعاوی ملکی در اختیار وکلای دادگستری متخصص در امور ملکی اقدام شوند، مطمئناً از لحاظ زمانی، جریان و روند کوتاه تری را نسبت به سایر موارد طی خواهند کرد.

بنابراین اقدام وکیل ملکی می تواند شما را زودتر از حالتی که خودتان اقدام کردید به نتیجه برساند و این ثمره تجربه و علم تخصصی وکیل بر مسائل مربوط به امور ملکی است. در نتیجه با کمک از متخصص امر حداقل می توان از اسراف وقت جلوگیری کرد و از طرفی مدت زمان رسیدگی پرونده به نصف می رسد به این شرح که اطاله رسیدگی در مراجع اجتناب ناپذیر بوده و نمی توان از آن جلوگیری کرد اما وجود وکیل ماهر ملکی حداقل از اطاله زمان از طرف اقدام کننده می کاهد و صرفا فقط طول مدت از طرف مراجع ذی ربط می ماند که اصلا غیر قابل اجتناب است.

خدمات گروه وکلای لاهوت در دعاوی ملکی

در راستای احقاق حقوق مراجعه کنندگان، گروه وکلای لاهوت می‌تواند در همه دعاوی مربوط به مسائل ملکی، اعم از حقوقی، ثبتی و کیفری ورود کرده و با در اختیار گذاشتن وکلای متخصص در این زمینه، خدمات حقوقی شایانی را ارائه نماید. هدف اصلی گروه وکلای لاهوت ، ایجاد صلح و سازش را در ذهن تداعی می کند، باید اعلام داشت که این گروه با سیاست ایجاد سازش میان طرفین دعاوی شروع به ارائه خدمات حقوقی می کند و در صورت عدم تمایل طرفین دعوی به طرح دعوی یا دفاع از دعاوی مطروحه علیه مراجعه کننده با معرفی وکیل متخصص در آن زمینه خدمات خود را ارائه می نماید.
با تخصصی سازی مسائل و زمینه های حقوقی می توان خدمات به مراتب مرغوب تر و مناسب تری را به جامعه ارائه داد و این خدمات حقوقی می‌تواند به وسیله وکلای دادگستری متخصص صورت پذیرد. گروه وکلای لاهوت با در اختیار داشتن وکلای متخصص با معلومات بالا، در تمامی زمینه های حقوقی سعی در احقاق حقوق موکلین و مراجعه کنندگان داشته و همواره در این مسیر کوشا بوده است.

وکلای متخصص ملکی ما در همه زمینه های حقوقی ، کیفری و ثبتی دعاوی ملکی، تجربه و علم کافی داشته و می توانند در مواردی چون قراردادهای مشارکت در ساخت ، اثبات مالکیت، اخذ پایان کار، دعوی خلع ید، الزام به رفع تصرف عدوانی، الزام به رفع ممانعت از حق، الزام به رفع مزاحمت، مطالبه وجه التزام قراردادی ، مطالبه ضرر و زیان تخلف از انجام تعهد ، افراز ملک در دادگاه یا اداره ثبت، ابطال رای داور، دعاوی اختصاصی پیش فروش ملک، دعاوی مختص مشارکت در ساخت ، دعاوی مربوط به اجاره و خرید و فروش، دستور تخلیه، حکم تخلیه به موجب اتمام اجاره و غیره خدمات حقوقی لازم را ارائه دهند.

خدمات حقوقی این گروه را می توان در چارچوب اقدامات لازم اعم از اقدامات سازشی جهت ایجاد صلح، ارائه داور متخصص برای حل و فصل اختلافاتی که نیاز به ارجاع به امر داوری دارد، تنظیم و طرح دادخواست حقوقی ، تنظیم و ارسال اظهارنامه ، تنظیم و طرح شکواییه کیفری ، تنظیم لایحه دفاعیه ، تنظیم اعتراض به قرار و حکم دادگاه ها و مراجع اداری و غیر دادگستری ، مطالعه پرونده و ارائه مشاوره حقوقی مناسب، تنظیم قرارداد و قبول وکالت دعاوی در مراجع ذی صلاح اعم از دادگستری و غیر دادگستری بیان نمود. امید است آشنایی با گروه وکلای لاهوت نتیجه صلح و دوستی را برای شما به ارمغان بیاورد.

مطالب مرتبط با حقوق ملکی

نتیجه‌ای پیدا نشد.
فهرست

021 91326040