وکیل‌طلاق

هر آنچه که از وکیل طلاق باید بدانید…
طلاق و جدایی از همسری که مدت ها با او زندگی کرده اید علاوه بر ایجاد بحران های روحی می تواند موجب ایجاد خسارات مادی و معنوی فراوانی شود. برای تسریع در امور مربوط به طلاق و حق و حقوق ناشی از آن حتما از حضور و مشاوره یک وکیل متخصص استفاده نمایید.

وکیل طلاق لاهوت

درخواست مشاوره با وکیل طلاق

وکیل طلاق کیست؟

علم حقوق از زیر شاخه های علوم انسانی است و همانند سایر رشته های علوم انسانی از آن جایی که با روابط انسانی در هم تنیده، طیف بسیار گسترده و متنوعی را تشکیل می دهد. به عبارت دیگر کسب مهارت و تجربه کامل نسبت به تمام مسائل مربوط به آن ممکن به نظر نمی رسد. طلاق جزو مسائل مربوط به حقوق خانواده است که برای رسیدگی به آن نیازمند تخصص و تجربه بسیار است. خانواده اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده جامعه است که با ایجاد رابطه زوجیت بین زن و مرد و پس از آن تولد فرزندان به وجود می آید.

مسائل مربوط به خانواده از اصلی ترین و فراوان ترین مسائلی هستند که در دادگاه ها در جریان هستند. وکیل طلاق به زوجین یا هر یک از زن و مردی که می خواهد به زندگی مشترک خود پایان دهد کمک می کند، تا ضمن رسیدن به حق و حقوق مالی و معنوی خود از زندگی مشترک این روند را با آرامش خاطر بیش تری به سرانجام برسانند. هر وکیل پایه یک دادگستری که در آزمون کانون وکلای دادگستری رتبه قبولی کسب کرده باشد و پس از دوره دو ساله کارآموزی پروانه وکالت کسب کرده باشد، می تواند پرونده های مختلف حقوقی با موضوعات متفاوت را قبول کرده و دفاع کند. با این حال علم حقوق دریایی از موضوعات متنوع و متفاوت است چرا که مستقیما با انسان ها در ارتباط است. وکلا با توجه به پرونده هایی که قبول می کنند به مرور دارای تخصص در یک رشته می شوند و به این خاطر می توانند در روند پرونده به موکل خود کمک بیش تری کنند.

وظایف وکیل طلاق خوب

اولین خصیصه که نه تنها برای وکیل طلاق خوب بلکه تمام وکلا واجب است تعهد است. از آن جا که حرفه وکالت بسیار تاثیر گذار در زندگی مردم است و ممکن است گاها تمام ابعاد زندگی اشخاص را تحت الشعاع قرار دهد، وکیل خوب باید نسبت به عمل مورد وکالت وجدان حرفه ای و تعهد اخلاقی داشته باشد. یعنی باید در تمامی مراحل رسیدگی و تعقیب پرونده اول از هر چیزی، جانب انصاف را رعایت کند. یک وکیل طلاق خوب حاضر نیست به هر قیمتی و به ازای لگد مال کردن وجدان اخلاقی و حقوق انسانی یک فرد دیگر که طرف دیگر دعواست خواسته موکل خودش را محقق کند. وکالت فقط یک شغل برای کسب درآمد نیست. بنا بر این اقتضای ساحت وکالت این است که وکیل هیچ وقت برای موفقیت در پرونده موکلش باعث تضییع حقوق دیگران نشود.

مسئولیت پذیری دیگر خصیصه مهم یک وکیل طلاق خوب است. او باید ریز جزئیات پرونده را به دقت پیگیری و بررسی کند و موکل را هم در جریان قرار دهد. وکیل طلاق خوب از هیچ اقدام قانونی که مورد نیاز برای روند تعقیب پرونده باشد غافل نمی ماند.

وکیل طلاق خوب از آن جا که پرونده های طلاق فراوانی را به ثمر رسانده و در محاکم خانواده حضور داشته تجربه و مهارت و تخصص بسیاری کسب کرده است و قادر است از موقعیت های مختلفی که در روند رسیدگی به پرونده اتفاق می افتد مناسب ترین تحلیل را داشته باشد. توجه داشته باشید که  برای یک وکیل خوب هیچ چیز مهم تر از قدرت تحلیل و استدلال ذهنی نیست.

هم چنین دانستن این نکته ضروری است که در رویه عملی مخصوصا در دعاوی خانوادگی آن چه رخ می دهد با آن چه در کتب حقوقی گفته شده، بعضا بسیار متفاوت است. وکیل طلاق خوب به دلیل تخصص و مهارتی که در این موضوعات کسب کرده نسبت به رویه عملی دادگاه های خانواده آشنایی بیش تری دارد و می داند که دقیقا باید چه اقداماتی انجام دهد.

وکیل طلاق خوب در ابتدا طرفین را به سازش و آشتی سوق می دهد. این یعنی دادخواست طلاق و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را به عنوان آخرین راه حل برای رفع مشکل در نظر می گیرد.

ویژگی های وکیل طلاق حرفه‌ای

وکیل طلاق حرفه ای قبل از هر چیزی باید نسبت به موکل و تمام جزئیات پرونده امانتدار باشد و از فاش کردن اطلاعات موجود در پرونده حتی پس از اتمام کامل آن نزد همکارانش خودداری کند. اهمیت این امر در دعاوی خانوادگی و پرونده های طلاق دو چندان می شود زیرا با آبرو و حیثیت افراد در ارتباط است. علاوه بر این وکیل طلاق باید کاملا نسبت به قوانین و مقررات خانواده و طلاق اشراف داشته باشد تا بتواند تمامی مسائلی که در جریان رسیدگی به پرونده ایجاد می شود را به روش قانونی و کاملا حرفه ای حل و فصل کند. داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با این که می تواند بسیار موثر باشد اما کافی نیست. علاوه بر آن رویه عملی دادگاه ها با آن چه در قوانین و کتاب های حقوقی گفته شده فضای کاملا متفاوتی است و این تخصص وکیل حرفه ای است که نسبت به تمامی دعاوی خانوادگی، طلاق و تمامی تعهدات مالی و غیر مالی مرتبط با آن که در رویه دادگاه ها وجود دارد آشنایی و اطلاع دقیق و کامل داشته باشد.

مزایای حضور وکیل در پرونده طلاق

داشتن وکیل در پرونده های طلاق باعث می شود که دیگر نیاز به حضور موکل در تمام جریان رسیدگی نباشد. حضور وکیل برای پیگیری امور کفایت می کند. بنا بر این از مشاجراتی که بین زوجین در جریان رسیدگی به پرونده در دادگاه ممکن است اتفاق بیفتد جلوگیری می شود و می توان از وقوع تنش های احتمالی بین خانواده های زوجین و خود زوجین ممانعت به عمل آورد. به این صورت با آرامش بیش تری پرونده به نتیجه خواهد رسید. هم چنین داشتن وکیل در خیلی از اوقات بسیار موثر است چون طبیعتا افراد عادی جامعه نسبت به قوانین و مقررات و رویه دادگاه ها در رابطه با بحث طلاق و یا مباحث حقوقی دیگر مطلع نیستند. وکیل متخصص پرونده را به بهترین نحو ممکن پیگیری می کند و از این که افراد متحمل هزینه های گزاف شوند و زمان بسیار طولانی را صرف کنند تا به هدف خود برسند جلوگیری می کنند.

About Us

معرفی گروه وکلای لاهوت

 گروه وکلای لاهوت با اتکا به علم و تخصص اعضای جوان خود در راستای ارائه خدمات حقوقی گام برداشته است. این گروه متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور و رتبه های برتر وکالت سعی در حفظ شان و جایگاه عدالت با روش‌های مدرن داشته و به توانایی و علم خود در مسیر احقاق حق اطمینان داشته و با اعتماد به جوان گرایی قدم در این عرصه گذاشته است.

 لاهوت با ندای صداقت می آید.

گروه وکلای لاهوت در حوزه‌های مختلف با در اختیار گذاشتن وکلا و مشاوران متخصص در موضوعات حقوقی متنوع این قصد را دارد خدمات حقوقی را با بالاترین کیفیت ارائه دهد و این امر محقق نمی‌شود مگر با تخصصی کردن ارائه خدمات.

هزینه وکیل طلاق

حق الوکاله وکیل در هر پرونده و با هر موضوعی معمولا به صورت توافقی بین وکیل و موکل ضمن عقد وکالت تعیین می شود. به این صورت که وکیل با در نظر گرفتن موضوع پرونده سختی، پیچیدگی، روند رسیدگی به پرونده و… حق الوکاله ای که در عرف بین وکلا برای چنین پرونده ای در نظر گرفته می شود را اعلام می کند و طی مذاکراتی که با یکدیگر انجام می دهند به مبلغی توافقی می رسند. اگر قرارداد مالی بین طرفین وجود نداشته باشد باید به تعرفه حق الوکاله که هر سال توسط قوه قضاییه به تصویب می رسد، مراجعه کرد. دعوای طلاق جزء دعاوی غیر مالی است تعهدات مالی که باید ایفا شوند از آثار طلاق است و بنا بر این پرونده طلاق از دعاوی غیر مالی است و باید در تعرفه به میزان حق الوکاله دعوای غیر مالی مصوب 1400 مراجعه کرد. در حال حاضر حق الوکاله مشخص شده برای تمامی دعاوی خانوادگی بسته به نوع و موضوع و پیچیدگی پرونده، طبق تعرفه از 5 میلیون ریال تا 200 میلیون ریال تعیین شده است.

خدمات گروه وکلای لاهوت در زمینه وکیل طلاق

  • ارجاع پرونده به تیم وکلای خبره و با تجربه در رابطه با انواع دعاوی طلاق.
  • ارائه مشاوره حقوقی قبل از تشکیل پرونده و انعقاد قرارداد وکالت.
  • پیگیری و رسیدگی به پرونده به صورت مرحله به مرحله و بدون نیاز به حضور موکل در دادگاه.
  • مطلع نمودن موکل نسبت به روند پیشرفت پرونده به محض وقوع و هم چنین تمام جزئیات پرونده.

شرایط طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی زن و مرد به همراه مدارک مورد نیاز یعنی اصل یا کپی سند ازدواج و کارت های شناسایی ملی به دادگاه رجوع می کنند و تقاضای طلاق توافقی از دادگاه می کنند. درخواست طلاق باید توسط زوجین به ثبت در سامانه خدمات قضایی الکترونیک برسد. تعیین وقت رسیدگی و اطلاع رسانی همگی از طریق سایت اتفاق می افتد. وقتی طلاق توافقی باشد قبل از ثبت دادخواست در سامانه قضایی زوجین باید مدارک و مشخصات خود را در سامانه ای به نام سامانه تصمیم بارگذاری کنند. از این طریق زوجین به جلسات مشاوره ارجاع داده می شوند و پس از ثبت درخواست طلاق در سامانه، دیگر در دادگاه نیاز به مراجعه دوباره به مشاور نیست و به دادگاه اعلام می شود که زوجین جلسات مشاوره خود را گذرانده اند.

 پس از آن دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند. این گواهی صادر می شود تا زوجین بتوانند با به همراه داشتن آن به دفاتر طلاق مراجعه کنند و سردفتر اجازه داشته باشد صیغه طلاق را جاری کند و طلاق این زوج ثبت شود یعنی به عبارت دیگر رسمیت پیدا کند. پس از صادر شدن این گواهی برای زوجین یک مهلت سه ماهه جهت رجوع به دفترخانه و ثبت طلاق توافقی وجود دارد. اگر زوجین به هر دلیل پشیمان شوند یا اصلا به دفتر طلاق رجوع نکنند این گواهی دیگر اعتبار نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که ماهیت و طبیعت طلاق توافقی اقتضا می کند همه چیز در آن طبق توافق زن و مرد با هم انجام شود اعم از حضانت فرزندان، پرداخت یا بخشش مهریه ، تقسیم جهیزیه و… که همین طور هم هست. اما این در عمل مفاسد و مشکلاتی هم ممکن است به همراه داشته باشد. فراوان ترین این مفاسد حاضر نشدن مرد یا زن در دفترخانه برای ثبت رسمی طلاق است. چون طلاق توافقی بوده نمی توان هیچ کدام را اجبار به حضور در دفتر طلاق کرد. پس بهتر است که در دادگاه، طرفین این الزام را همراه با سایر توافقات در دادخواست خود ذکر کنند.

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

برای طلاق باید دادخواست طلاق یا درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه تقدیم کرد. هزینه ها در هر مرحله تعرفه خاص خودش را دارد. امروزه دادخواست ها به صورت الکترونیکی در دفاتر قضایی الکترونیک ثبت می شوند که این خود دارای هزینه است. طبق تعرفه هزینه ثبت دادخواست حدود 2 میلیون ریال است. اگر طلاق به صورت توافقی باشد طرفین الزاما باید مشاوره بگذرانند که زیر نظر بهزیستی مشاور تعیین و معرفی می شود.

مشاوره بهزیستی برای زوجین هر جلسه هزینه ای حدود 500 هزار ریال به دنبال دارد. از آن گذشته وقتی گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر می شوف طرفین جهت مراجعه به دفتر خانه برای ثبت طلاق باید هزینه ثبت را به دفتر خانه بپردازند. هزینه ثبت دارای تعرفه ایست که هر سال تعیین می شود و در حال حاضر مبلغی حدود 10 میلیون ریال است. اگر هر یک از طرفین هم برای انجام مراحل مربوط به طلاق وکیل گرفته باشند، اصولا حق الوکاله وکیل باید توسط موکل پرداخت شود. در رابطه با حق الوکاله وکیل معمولا بین موکل و وکیل ضمن عقد وکالت توافق صورت می گیرد. اگر در قرار داد نسبت به میزان حق الوکاله توافقی وجود نداشته باشد، حق الوکاله طبق تعرفه ای که هر سال توسط قوه قضاییه به تصویب می رسد محاسبه خواهد شد.

We're Here To Help You

ما برای حل مشکل حقوقی شما اینجا هستیم

وکیل پایه یک دادگستری

تیم لاهوت متشکل از بهترین وکلای پایه یک دادگستری حقوقی، کیفری و تجاری داخلی  و بین المللی آماده پذیرش پرونده و دفاع از حقوق موکلین خود می‌باشد.

مشاوره حقوقی

مشاوره تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری در کلیه امور حقوقی و کیفری، دیوان عدالت اداری، تجاری و… در حوزه داخلی و بین المللی توسط وکلای لاهوت صورت می گیرد.

تنظیم قرارداد

تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی در تمامی حوزه ها و مطالعه و مشاوره امور قرارداد توسط وکلای متخصص دپارتمان تنظیم قرارداد لاهوت صورت می گیرد.

آیا در طلاق توافقی نیاز به وکیل داریم؟

امور مربوط به طلاق توافقی را زوجین می توانند بدون مراجعه وکیل به انجام برسانند، اما به این شرط که از تمامی مراحل و اقدامات لازم برای ثبت و رسمیت طلاق مطلع باشند. اصولا با اخذ وکیل کار ها بهتر و سریع تر پیش می روند. از آن گذشته در مراحل مختلف ممکن است پرونده با گره های حقوقی مواجه شود که باز کردن آن ها به دست زوجین غیر متخصص نسبت به قوانین و مقررات طلاق غیر ممکن یا دشوار باشد ولی وکیل طلاق متخصص و حرفه ای بتواند به راحتی مسیر رسیدن به نتیجه را هموار نماید. هم چنین حضور وکیل در پرونده آرامش خاطر بیش تری به زوجین می دهد و دیگر نیاز نیست در محیط پر آشوب دادگاه حاضر شوند و تمامی امورات را به تنهایی رسیدگی کنند.

طلاق بدون داشتن وکیل

اگر زوجین تمایل به سپردن امور طلاق به وکیل طلاق نداشته باشند، می توانند خودشان شخصا به همراه مدارک لازم یعنی اصل یا کپی برابر اصل سند ازدواج، شناسنامه و کارت شناسایی ملی به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کنند و درخواست طلاق توافقی یا همان درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را در سامانه ثبت کنند. پس از آن باید منتظر تعیین نوبت رسیدگی باشند و جهت اطلاع از نوبت خود باید به سایت مراجعه کنند. زمانی که در دادگاه حاضر می شوند باید صورت جلسه مورد توافق خود را نسبت به تمامی امور و تعهدات مالی هم چون مهریه، تقسیم اموال و… و نیز تعهدات غیر مالی هم چون حضانت فرزندان امضا کنند. پس از آن هم که گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر شود، طرفین 3 ماه فرصت دارند که به دفتر طلاق رجوع کنند و طلاق خود را رسما به ثبت برسانند. پس از این مهلت 3 ماهه گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

چگونه دادخواست طلاق بدهیم؟

برای تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه ارائه مدارکی لازم است از جمله اصل یا کپی سند ازدواج، شناسنامه و کارت شناسایی ملی. دادخواست طلاق توافقی معمولا با عنوان دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه می شود. امروزه دادخواست ها در دفاتر قضایی الکترونیک ثبت می شوند. وقت رسیدگی که تعیین شود در سایت برای خواهان قابل مشاهده خواهد بود. به طور کلی طلاق از هر نوعی که باشد غیر از توافقی، خواهان طلاق چه زن باشد چه مرد،  باید دادخواست طلاق به دادگاه تقدیم کند که این کار به صورت الکترونیکی انجام می شود.

طلاق به درخواست مرد

برای پیگیری پرونده طلاق غیر توافقی که از جانب مرد مطرح شده باشد، هر یک طرفین باید از میان بستگان خود یک نفر را به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند. این داوران باید حتما متاهل باشند و بالای سی سال سن داشته باشند تا به نوعی تجربه و پختگی لازم جهت میانجی گری بین زوجین را داشت باشند. هم چنین باید تلاش کنند تا جایی که ممکن است زوجین را به سازش و آشتی دعوت کنند و از جدایی آن ها جلوگیری به عمل بیاورند.

اگر به این نتیجه رسیدند که امکان ایجاد صلح بین زن و مرد وجود ندارد باید این نظر خود را نزد قاضی بیان کنند و پس از آن دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند. طلاق از طرف مرد ذیل ماده 1113 قانون مدنی می گنجد. ارائه دادخواست طلاق همان طور که قبلا گفته شد باید همراه با سند ازدواج، شناسنامه و کارت شناسایی ملی خواهان که در این جا مرد است باشد. مردی که می خواهد زن خود را طلاق دهد، باید کاملا هوشیار و در صحت و سلامت روحی و روانی کامل باشد تا صیغه طلاقی که جاری می شود دارای اعتبار باشد. هم چنین کاملا ارادی دست به چنین اقدامی زده باشد، وگرنه از نظر حقوقی اگر مردی وادار شود که همسر خود را طلاق دهد، این طلاق وجاهت قانونی ندارد. 

مرد برای طلاق دادن همسر خود می تواند دلیل موجه داشته باشد و یا نداشته باشد. در هر صورت تقاضای طلاق مرد از طرف دادگاه قبول می شود. چون از نظر حقوقی حق طلاق با مرد است و حتی اگر زن نخواهد که جدا شود باز هم درخواست مرد با موافقت دادگاه مواجه خواهد شد و نهایتا طلاق جاری می شود. دلایل موجه می تواند شامل عدم تمکین زن، رفتن از خانه، محکوم شدن او به حبس و دلایلی از این دست باشد. داشتن یا نداشتن دلیل موجه از جانب مرد تنها در حق و حقوق مالی که به زن پس از طلاق تعلق می گیرد مثل مهریه ، مهر المثل و… تفاوت ایجاد می کند.

عمده ترین شرایطی که باید از طرف مرد وجود داشته باشد شرایط مالی برای پرداخت حقوق مالی زن است. در واقع باید گفت اگر حقوق مالی زن را نپردازد نمی تواند زن را طلاق دهد و طلاق ثبت نخواهد شد مگر این که توافق بر پرداخت به صورت اقساط شده باشد. اولین حق مالی زن که به ذهن می رسد، مهریه است. 

مهریه از دو حالت خارج نیست. اگر مهریه عند المطالبه باشد به این معناست که هر زمانی زن بخواهد می تواند پرداخت مهریه را از مرد بخواهد و مرد هم موظف است که پرداخت را انجام دهد. اگر مهریه عند الاستطاعه باشد زن برای این که بتواند مهریه اش را از مرد بگیرد، باید در دادگاه توانایی مرد در پرداخت مهریه را اثبات کند. از طرفی مرد می تواند ضمن دادخواست طلاق درخواست اعسار به دادگاه ارائه دهد و در صورتی که اعسار مرد یعنی ناتوانی در پرداخت مهریه به صورت یکجا اثبات شود دادگاه پرداخت مهریه را قسط بندی خواهد کرد.

دومین مورد نفقه است. البته بعد از طلاق، زن دیگر مستحق دریافت نفقه نیست مگر این که طلاق به صورت رجعی باشد. در این صورت تا جایی که مدت عده تمام نشده حقوق و تکالیف مربوط به رابطه زوجیت که با طلاق تناقض نداشته باشد تا پایان عده باقی خواهند ماند، از جمله این حقوق و تکالیف، نفقه است که تحت شرایط ذکر شده مرد موظف به پرداخت است.

سومین مورد اجرت المثل است. اجرت المثل به کار هایی تعلق می گیرد که زن در مدت زمان ازدواج در خانه انجام داده است که البته طبیعتا هر چه مدت زمان ازدواج بیشتر بوده باشد میزان اجرت المثلی که از طرف دادگاه برای زن تعیین می شود بیش تر خواهد بود. البته به شرطی که این کار ها به قصد انجام مجانی نبوده باشد.

چهارمین مورد شرط تنصیف دارایی است. وقتی مرد خواستار طلاق باشد از دیگر تعهدات مالی اش که باید ادا نماید، دادن نصف اموالی که در طول زندگی به دست آورده به زن است. البته این در صورتی است که در سند نکاح به عنوان شرط ضمن عقد مورد توافق زوجین قرار گرفته باشد.

از تعهدات مالی که بگذریم بحث حضانت فرزندان هم بسیار دارای اهمیت است. به طور کلی حضانت فرزندان دختر و پسر تا 7 سالگی مطلقا با مادر است. مگر این که مادر بخواهد مجددا ازدواج کند یا اعتیاد داشته باشد و… که در این صورت حضانت فرزندان با پدر خواهد بود. از 7 سالگی حضانت دختر تا 9 سالگی با پدر است و پس از آن فرزند دختر از حضانت خارج می شود. حضانت فرزند پسر از 7 سالگی تا 15 سالگی متعلق به پدر است و با رسیدن او به 15 سال تمام از حضانت پدر خارج خواهد شد. پرداخت نفقه فرزندان در تمام دوران حضانت با پدر است.

We're Here To Help You

ما برای حل مشکل حقوقی شما اینجا هستیم

وکیل پایه یک دادگستری

تیم لاهوت متشکل از بهترین وکلای پایه یک دادگستری حقوقی، کیفری و تجاری داخلی  و بین المللی آماده پذیرش پرونده و دفاع از حقوق موکلین خود می‌باشد.

مشاوره حقوقی

مشاوره تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری در کلیه امور حقوقی و کیفری، دیوان عدالت اداری، تجاری و… در حوزه داخلی و بین المللی توسط وکلای لاهوت صورت می گیرد.

تنظیم قرارداد

تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی در تمامی حوزه ها و مطالعه و مشاوره امور قرارداد توسط وکلای متخصص دپارتمان تنظیم قرارداد لاهوت صورت می گیرد.

طلاق به درخواست زن

در نظام حقوقی ما به طور کلی حق طلاق با مرد است و زن نمی تواند از دادگاه درخواست طلاق داشته باشد. مگر این که شرایط ویژه ای برایش در زندگی با مرد ایجاد شده باشد و قانونا چنین اجازه ای به او داده شده باشد. تازه در این صورت هم حق طلاقی وجود ندارد بلکه وکالت در طلاق است. مثل زمانی که مرد اعتیاد داشته باشد یا نفقه نپردازد یا وکالت در طلاق در ضمن سند نکاح از طرف مرد به زن داده شده باشد یا طلاق به صورت توافقی اتفاق بیفتد. اما به طور کلی حقیقت امر این است که طلاق در اختیار مرد است. هر زمان که بخواهد و بدون هیچ دلیلی می تواند زن را طلاق دهد.

 اما زن چنین حقی ندارد و اگر بخواهد اقدام به جدایی و طلاق کند، باید راه طولانی را طی کند و هزینه بسیاری بپردازد. اگرچه ممکن است هیچ وقت نتواند به هدفش برسد. درخواست طلاق به صورت توافقی و به درخواست زن از دشوار ترین و در عین حال پر تکرار ترین پرونده های حقوقی در دادگاه است. اگر این درخواست به روش درست و قانونی توسط وکیل خبره در زمینه طلاق صورت نگیر، هم باعث طولانی تر شدن مدت زمان رسیدگی می شود و هم باعث افزایش میزان هزینه های لازم برای رسیدگی به پرونده. 

وقتی زن بخواهد از راه طلاق به صورت خلع اقدام کند حتما باید برای جاری شدن صیغه طلاق مالی به مرد ببخشد. این مال می تواند خیلی ناچیز باشد یا معادل مبلغ مهریه باشد اما امکان این که مرد بخواهد زن را مورد سو استفاده قرار دهد و مبلغی بیش تر از ارزش مهریه مطالبه کند نیست. لازم به ذکر است که به علت این که طلاق توافقی نیست، هر یک از زوجین باید از میان بستگان خود یک فرد را به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند. هدف از معرفی داور به دادگاه این است که حتی الامکان میان زوجین صلح و سازش برقرار شود و طلاق به عنوان آخرین گزینه روی میز مورد استفاده قرار بگیرد. اگر داوران به دادگاه اعلام کنند که امکان مصالحه بین زن و مرد وجود ندارد، آن زمان است که دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند. اما اگر طلاق زن به صورت خلع باشد و از طرف دیگر مرد راضی به طلاق شود، در دادگاه به زن وکالت در طلاق می دهد و دادگاه هم به دنبال آن گواهی عدم امکان سازش صادر می کند. در این صورت طلاق به صورت توافقی و از نوع مبارات خواهد بود و امور خیلی سریع تر پیگیری خواهند شد.

انواع طلاق در قوانین ایران

طلاق به معنای بر هم زدن پیوند زوجیتی است که بین زن و مرد بر اثر عقد نکاح یا همان ازدواج به وجود آمده است. طبق قوانین و مقررات حق طلاق به صورت مطلق با مرد است. هر وقت بخواهد با اراده خود می تواند عقد ازدواج را بر هم بزند اما زن چنین حقی ندارد. مگر شرایط خاصی به وجود بیاید که طی آن، قانون به زن چنین مجوزی داده باشد که آن هم حق طلاق نیست بلکه وکالت در طلاق است یعنی زن از طرف مرد وکالت پیدا می کند که خود را طلاق دهد.

در قوانین و مقررات ایران طلاق به سه دسته تقسیم می شود:

طلاق رجعی

 که در واقع تمامی طلاق ها رجعی هستند مگر این که نص صریحی خلاف این را مشخص کرده باشد (موارد چهار گانه طلاق بائن). یعنی در مدت زمان خاصی که به آن عده ی زن گفته می شود، مرد می تواند رجوع کند و طلاق را بر هم بزند. در مدت زمان عده زن نمی تواند به عقد مردی در بیاید.

طلاق بائن

که غیر قابل رجوع است و موارد آن در قانون مورد اشاره دقیق قرار گرفته و به غیر از موارد تصریح شده در قانون طلاق بائن نداریم. این موارد عبارتند از: دوشیزه یا باکره بودن زن، جاری شدن صیغه طلاق در زمان یائسگی زن، طلاق پس از سه بار ازدواج پی در پی.

طلاق خلع و مبارات

تقاضای طلاق از طرف زن اگر به همراه بخشیدن مالی در ازای طلاق باشد، خلع است. کلا خلع به معنای بخشیدن است. مثل بخشیدن بخشی از مهریه. در این شرایط معمولا زن نسبت به مرد و زندگی با او دچار اکراه شده است. اما اگر زن در دورانی که هنوز عده اش تمام نشده، به دفتر اسناد رسمی برود و از بخششی که نسبت به اموال انجام داده رجوع کند به عبارت دیگر انصراف خود را اعلام کند، طلاق به حالت رجعی در می آید و در این زمان است که مرد می تواند اصطلاحا رجوع کند و طلاق را نادیده بگیرد بدون این که نیاز به جاری شدن دوباره صیغه نکاح برای محرمیت باشد.

 وقتی طلاق توافقی باشد و به گونه ای مرد و زن هر دو نسبت به ادامه زندگی با یکدیگر دچار اکراه باشند، طلاق از نوع مبارات است اما معمولا در رویه به این نوع طلاق هم خلع می گویند. طلاق خلع و مبارات هم جزو طلاق بائن محسوب می شوند. این نوع طلاق همان است که در اصطلاح عام به طلاق توافقی معروف شده است و غالبا در دنیای امروزی اکثر قریب به اتفاق طلاق ها از نوع توافقی محسوب می شود. به این دلیل به طلاق توافقی معروف است که زن و مرد در دادگاه نسبت به همه مسائل از جمله حضانت فرزندان، مهریه و نفقه توافق می کنند و حاصل این توافق در رای دادگاه منعکس می شود و دیگر طرفین نمی توانند از رعایت آن چه در متن رای درج شده شانه خالی کنند به عبارت دیگر مفاد رای لازم الاجرا است. روند طلاق در این مورد نسبت به بقیه انواع طلاق سریع تر طی می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.