وکیل کیفری

هر آنچه که از وکیل کیفری باید بدانید…

وکالت در امور کیفری مستلزم تخصص، تعهد و پیگیری مداوم امور مربوط به پرونده است. اما مباحث کیفری با توجه به ارتباط با جرائم و مجازات ها از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و ممکن از موجب خسارات جبران ناپذیری برای موکل شود. از این رو انتخاب وکیل مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. باید بدانیم وکیل متخصص کیفری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

وکیل کیفری لاهوت

درخواست مشاوره با وکیل کیفری

وکیل کیفری به چه وکیلی گفته می‌شود؟

هر شخصی که وکیل پایه یک دادگستری باشد، یعنی در رشته حقوق تحصیل کرده و در آزمون کانون وکلای دادگستری نمره قبولی را کسب نموده است. پس از طی مراحل کارآموزی دو ساله و پس از آن یک مرحله آزمون کتبی و شفاهی به نام اختبار، هر وکیل می تواند در انواع پرونده ها با هر موضوعی وارد شود.

از آن جایی که علم حقوق مثل تمامی رشته های علمی دامنه بسیار وسیعی دارد امروزه حرفه وکالت بیش از پیش به سمت تخصصی شدن پیش رفته است. به عبارت دقیق تر هر وکیل اصولا با توجه به تجارب و مهارت هایی که کسب نموده در موضوعی خاص نسبت به سایر موضوعات حقوقی خبره تر است. عناوینی چون وکیل کیفری، وکیل ملکی، وکیل ثبتی و… به این دلیل دیده می شوند.

وکیل کیفری با توجه به تخصص در پرونده های جزایی و کیفری و اشراف بر قوانین مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مبارزه با مواد مخدر و… که لازمه دفاع در دادگاه های کیفری است در زمینه های جزایی و کیفری به فعالیت می پردازد. وکیل کیفری در موضوعاتی که نیاز به اقامه دعوای کیفری داشته باشد هم چون سرقت، خیانت در امانت،جعل و کلاهبرداری فعالیت می کند. یکی از مهم ترین تضمینات حقوق متهم یعنی شخصی که اتهامی کیفری به او وارد شده حق داشتن وکیل کیفری است تا بتواند در دادگاه از حقوق متهم دفاع کند.

در جریان پرونده کیفری اشخاص می توانند به وکلای کیفری پایه یک دادگستری مراجعه نموده و به آن ها وکالت دهند. طبق قانون داشتن وکیل حق طبیعی و بدیهی هر دو طرف دعوا در پرونده کیفری است. مسائل و موضوعات کیفری دارای حساسیت بسیار بالایی هستند به طوری که کوچک ترین خطا یا سهل انگاری می تواند آثار و تبعات جبران ناپذیری را برای افراد به همراه داشته باشد، بدین سبب حضور وکیلی متخصص در این امور لازم و ضروری است تا بتواند از حقوق افراد دفاع کند.

وظایف وکیل پایه یک کیفری

 • شکایت کیفری در واقع ، شکایت از شخصی است که مرتکب تخلفی شده و عمل او طبق قانون جرم تلقی می شود. اصولا اگر ارتکاب عملی صراحتا از نظر قانون جرم انگاری نشده باشد راهی برای تعقیب کیفری شخص وجود نخواهد داشت مگر اینکه از راه طرح دعوای حقوقی و اثبات ورود ضرر مطالبه خسارت کنیم.
 • یافتن عنوان قانونی منطبق بر عملی که انجام شده و اثبات این که متهم آن عمل را انجام داده است، از جمله وظایف اصلی وکیل کیفری برای شخص زیان دیده است که در دعوای کیفری شاکی نام می گیرد.
 • در قوانین و مقررات کیفری اصل بر برائت افراد است به عبارت دیگر افراد مجرم به حساب نخواهند آمد مگر این که با دلایل موجه و قانونی مجرمیتشان در محضر دادگاه به اثبات برسد. پس در وهله اول وکیل شاکی است که باید در تلاش باشد با استناد به قانون و استدلال های قانونی نزد قاضی دادگاه مجرمیت متهم را به اثبات برساند. در مقابل از آن جا که متهم نیز حق قانونی در داشتن وکیل دارد، اصلی ترین وظیفه وکیل متهم دفاع از حقوق او و اثبات عدم وقوع فعل مجرمانه توسط متهم و یا عدم انتساب فعل مجرمانه به این شخص می باشد. به بیان دقیق تر اثبات نماید فعل ارتکابی اصلا مجرمانه نبوده یا اصلا چنین فعل مجرمانه ای ارتکاب پیدا نکرده و یا فعل مجرمانه به وقوع پیوسته ولی متهم، فاعل نبوده است.از وظایف دیگر وکیل کیفری خوب توضیح مسائل تخصصی حقوقی به صورت واضح و ساده برای موکل است. بنابراین حتی وکیل باید برای راهنمایی قاضی نیز تلاش کند تا او را به نفع خود توجیه سازد. ولی این شیوه نباید همراه با غرض ورزی و فریب باشد و باید همواره عدالت و انصاف مورد توجه قرار بگیرد.

خدمات گروه وکلای لاهوت در پرونده های کیفری

گروه وکلای لاهوت در موارد ذکر شده در بخش های مختلف این مقاله بسیار دغدغه مند است. در پی حل مسائل حقوقی مراجعین محترم به گروه وکلا مناسب ترین و کار آمد ترین راه حل های حقوقی را در نظر می گیرد. گروه وکلای لاهوت به همراه تیمی مجرب از وکلای متخصص در زمینه های مختلف اعم از کیفری و حقوقی در تلاش است که مسائل حقوقی اشخاص مراجعه کننده را در سریع ترین زمان ممکن و با استفاده از مناسب ترین راه حل های حقوقی برطرف نماید. 

دپارتمان کیفری گروه وکلای لاهوت به اشخاص کمک می کند از آسیب هایی که ممکن است بر اثر اقدام بدون وکیل به هر نحوی به آن ها وارد شود حداکثر جلوگیری به عمل آید و حتی اگر افراد بعضا پیروز میدان نبودند متحمل ضرر و محکومیت های جانی و مالی هم نشوند.

تفاوت‌ وکیل کیفری و وکیل حقوقی

وکالت در امور کیفری و حقوقی در مقایسه با یکدیگر متفاوتند. در امور کیفری مرجعی به نام دادسرا وجود دارد که قبل از ورود پرونده به دادگاه و رسیدگی توسط قاضی، موضوع برای تحقیقات مقدماتی به آن ارجاع داده می شود. وکیل کیفری به دادسرا مراجعه کرده و امور را پیگیری خواهد کرد. در صورتی که در مرحله تحقیقات مقدماتی وقوع عمل مجرمانه احراز شد و با تکمیل پرونده و قرار گرفتن شرح کامل موضوع، پرونده به تایید دادستان می رسد و جهت رسیدگی و صدور حکم به قاضی دادگاه ارجاع داده می شود. به عبارت دیگر پرونده وارد مرحله بعدی یعنی رسیدگی در دادگاه کیفری خواهد شد. دادخواست حقوقی مستقیما به دادگاه حقوقی برده می شود. اما در امور حقوقی، دادسرا و نیز تحقیقات مقدماتی وجود ندارد. وکیل کیفری همچنین در دعاوی جزایی و کیفری با مقامات قضایی از جمله دادیار، بازپرس، نماینده دادستان و دادستان روبه‌رو خواهد شد. در حالی که وکیل در امور حقوقی با هیچ یک از این مقامات رو به رو نخواهد شد و تنها با قاضی دادگاه و قاضی اجرای احکام در ارتباط است. از دیگر تفاوت های پرونده های حقوقی و کیفری مدت زمان مورد نیاز برای اخذ نتیجه است اصولا پرونده های حقوقی با سرعت بیشتری نسبت به پرونده های کیفری به نتیجه می رسند اما موضوعات جزایی بعضا به فرآیند طولانی تری نیاز دارند. دیگر اینکه اصولا دعاوی حقوقی خصوصی هستند یعنی و ذی نفع در این پرونده ها می تواند هر شخصی از جامعه باشد اما در موضوعات حقوقی غالبا ذی نفع تمامی آحاد جامعه را در بر می گیرد. در این صورت مدعی العموم به نمایندگی از جامعع اعلام جرم می کند پس در مباحث کیفری علاوه بر بعد خصوصی بعد عمومی هم بسیار حائز اهمیت است.

تفاوت دیگر این که احکامی که در دادگاه های حقوقی صادر می شوند با احکام صادره از محاکم کیفری بسیار متفاوتند، احکامی از قبیل حبس، تبعید، اعدام و… منحصرا در دادگاه کیفری صادر می شوند. در پرونده های حقوقی با چنین تصمیماتی مواجه نخواهیم بود. در آخر این که شکایت کیفری را روی هر کاغذی می‌توان نوشت و به مرجع قضایی برد، اما شکایت حقوقی حتما باید روی ورقه مخصوصی به نام «دادخواست» نوشته شود، در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

About Us

معرفی گروه وکلای لاهوت

 گروه وکلای لاهوت با اتکا به علم و تخصص اعضای جوان خود در راستای ارائه خدمات حقوقی گام برداشته است. این گروه متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور و رتبه های برتر وکالت سعی در حفظ شان و جایگاه عدالت با روش‌های مدرن داشته و به توانایی و علم خود در مسیر احقاق حق اطمینان داشته و با اعتماد به جوان گرایی قدم در این عرصه گذاشته است.

 لاهوت با ندای صداقت می آید.

گروه وکلای لاهوت در حوزه‌های مختلف با در اختیار گذاشتن وکلا و مشاوران متخصص در موضوعات حقوقی متنوع این قصد را دارد خدمات حقوقی را با بالاترین کیفیت ارائه دهد و این امر محقق نمی‌شود مگر با تخصصی کردن ارائه خدمات.

وکیل کیفری در کدام دعاوی تخصص دارد؟

به طور کلی وکیل کیفری در تمامی دعاوی کیفری از جمله کلاهبرداری، سرقت ،رابطه نامشروع، جعل، قتل، ضرب و جرح ، مزاحمت تلفنی، فروش مال غیر و… می تواند طرح شکایت کند.

وکیل کیفری دارای تخصص و تسلط کامل نسبت به تمام موضوعات کیفری و تمامی قوانین جزایی مرتبط با آن هاست.

هزینه وکیل کیفری چقدر است؟

هزینه وکیل به صورت توافقی بین وکیل و موکل محاسبه می شود. اصولا وکلا نوع پرونده و موضوع را مورد توجه قرار می دهند و به دقت بررسی می کنند. پس از مطالعه پرونده به موکل اعلام می کنند که قیمت متعارف برای موضوع مورد نظر چه مقدار است. سپس از طریق مذاکره با یک دیگر به توافق می رسند. بهتر است میزان حق الوکاله در قرارداد قید شود و به امضای طرفین برسد. در غیر این صورت برای محاسبه هزینه به تعرفه ای که هر سال توسط قوه قضاییه به تصویب می رسد، رجوع می شود. هزینه دعاوی کیفری به دلیل حساسیت بالایی که دارند بسیار نسبت به دعاوی حقوقی ناچیز است. برای طرح دعوا و شکایت در دادگاه های کیفری تقریبا نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست. اما برای اخذ مطلوب ترین نتیجه و اثبات مسائل کیفری در دادگاه و گرفتن رای مطلوب در محکمه بهتر این است که از وکیل متخصص کیفری بهره برد.

نحوه طرح شکایت توسط بهترین وکیل کیفری

شکایت کیفری ابتدا در دادسرا و خطاب به دادسرا مطرح می شود، یعنی باید شکوائیه خطاب به دادستان تنظیم شود و مشتکی عنه (کسی که شاکی از او شکایت دارد) با اسم و مشخصات و آدرس معین شود. شکایت باید نوشته شود و مدارک و مستندات به شکایت اضافه گردد. طرح شکایت کیفری امری بسیار حساس و حیاتی در روند پیشرفت پرونده و بسیار موثر در نتیجه پرونده است. همان طور که قبلا ذکر شد شکواییه بر روی هر کاغذی می تواند نوشته شود و مانند دادخواست حقوقی نیاز به تنظیم بر روی ورقه مخصوص نیست.

برای تنظیم شکواییه توجه به چند نکته دارای اهمیت است:

1.اهلیت

اهلیت یعنی داشتن حد اقل سن قانونی که برای دختران 9 سال و برای پسران 15 سال است که البته در رویه عملی دادگاه ها سن رشد را در نظر می گیرند که برای دختران و پسران 18 سال تمام است.

2.شکایت شاکی

جرایمی که فقط با شکایت شاکی قابل پیگیری‌اند (قابل گذشت) جنبه‌ عمومی ندارند مانند توهین و فحاشی. در این موارد بلافاصله پس از تقدیم شکواییه به دادسرا، تعقیب و تحقیقات شروع می‌شود. در صورتی که شاکی گذشت کند هیچ شخصی نمی تواند این پرونده را پیگیری نماید. در مقابل در جرایم غیر قابل گذشت برای ورود به پرونده و تعقیب متهم هیچ نیازی به پیگیری زیان دیده نیست فعل ارتکابی با حقوق تمام افراد جامعه در ارتباط است و مدعی العموم به نمایندگی از آحاد جامعه دادخواهی می کند.

3.گزارش ضابطان دادگستری

در جرایم غیر قابل گذشت و نیز جرایمی که در منظر عموم ارتکاب می یابند، با اعلام و گزارش، ضابطان دادگستری تعقیب جرایم را دنبال می‌کنند. ضابطان قوه قضاییه همان ماموران نیروی انتظامی هستند که کارت ضابطی دادگستری دارند.

مواردی که باید در شکایت قید شوند

 • موضوع شکایت
 • محاسبه ضرر و زیان مالی که به مدعی وارد شده و قابل مطالبه است
 • دلایل ثابت کننده وقوع جرم و اسامی و مشخصات و نشانی شاهدان و مطلعان
 • نام، نام خانوادگی، نام پدر و نشانی دقیق شاکی
 • مشخصات و نشانی مشتکی عنه (متهم) 
We're Here To Help You

ما برای حل مشکل حقوقی شما اینجا هستیم

وکیل پایه یک دادگستری

تیم لاهوت متشکل از بهترین وکلای پایه یک دادگستری حقوقی، کیفری و تجاری داخلی  و بین المللی آماده پذیرش پرونده و دفاع از حقوق موکلین خود می‌باشد.

مشاوره حقوقی

مشاوره تخصصی توسط وکلای پایه یک دادگستری در کلیه امور حقوقی و کیفری، دیوان عدالت اداری، تجاری و… در حوزه داخلی و بین المللی توسط وکلای لاهوت صورت می گیرد.

تنظیم قرارداد

تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی در تمامی حوزه ها و مطالعه و مشاوره امور قرارداد توسط وکلای متخصص دپارتمان تنظیم قرارداد لاهوت صورت می گیرد.

مزایای استفاده از وکیل کیفری خوب

همانطور که قبلا بیان شد پرونده های کیفری به مراتب دارای حساسیت و اهمیت بیشتری نسبت به دعاوی حقوقی هستند. بدین سبب که عموما این قبیل پرونده ها با عرض، آبرو، جان، مال و حیثیت افراد در ارتباط مستقیم اند. بعضا کوچکترین بی احتیاطی، غفلت، سهل انگاری و اشتباهی منجر به خسارات جبران ناپذیر حیثیتی، جانی یا مالی خواهد شد. سپردن امور کیفری به یک وکیل پایه یک کیفری با تجربه این اطمینان خاطر را ایجاد می کند که بتوان به خواسته مطلوب خود در جریان رسیدگی به پرونده رسید. وکیل خوب به اشخاص کمک می کند که حتی اگر پیروز دعوا نشدند مورد اتهام قرار نگیرند و از محکومیت و مجازات موکل ممانعت به عمل خواهد آمد.

وکیل کیفری خوب و کار بلد چه کسی است؟

 • یک وکیل حرفه ای پس از خواندن محتوای پرونده و اطلاع از جزئیات آن می داند که بهترین زمان برای تقدیم پرونده به دادگاه چه زمانی است.
 • وکیل کیفری خوب به قوانین جزایی و کیفری اشراف و تسلط کامل دارد و می داند از چه راهی آغاز کننده دعوا باشد تا مطلوب ترین نتیجه را اخذ نماید زیرا با توجه به تسلطی که بر مواد قانونی دارد بهترین مسیر را پیش گرفته است.
 • وکیل کیفری با تجربه با مطالعه پرونده تمام جوانب مسئله را در نظر می گیرد. می داند که اگر در جریان رسیدگی به پرونده با گره ای مواجه شد چگونه با آن برخورد کند و موانع را با بهترین راه حل ها از سر راه بردارد. بدین سبب که از قبل به ریسک های احتمالی مسئله دقیق فکر کرده است.
 • از ویژگی های شخصیتی یک وکیل خوب ، امانت‌داری است. در واقع وکیل محرم اسرار موکل و امین وی است. یک وکیل مانند یک پزشک ممکن است به سبب ماهیت شغلی خود با واقعیت‌ها و اسرار زیادی از سوی موکلین خود روبه رو شود که اخلاق حرفه‌ای اقتضا دارد که اسرار را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی فاش نکند.
 • یک وکیل خوب اهمیت بسیار زیادی برای زمان بندی و برنامه ریزی قائل است. معمولا در برخی از پرونده های کیفری، زمان می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. بدین ترتیب وکیل کیفری باید وقت شناس بوده و به موقع اقدامات مناسب را انجام بدهد. در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیادی برای موکل وی به وجود بیاید.
 • وکیل کیفری دارای وظیفه ای بسیار مهم می باشد. بدین ترتیب نیاز است تا با عدالت کامل در پرونده ها ورود کند تا از تضییع احتمالی حقوق افراد جلوگیری شود.

جرائم کیفری چیست؟

 • بر اساس تعریفی که از عمل مجرمانه در قانون وجود دارد هر عملی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم تلقی می شود. این جمله به اصل بسیار مهمی در قانون اشاره می کند به نام اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها. بنا بر این طبق این اصل هیچ کس مجرم نخواهد بود و هیچ عملی مجرمانه تلقی نخواهد شد مگر اینکه در قانون صراحتا عنوان شده باشد.

  به طور کلی جرایم به دو دسته عمومی(غیر قابل گذشت) و خصوصی(قابل گذشت) تقسیم می شوند. در جرایم قابل گذشت مثل تخریب برای شروع کار، شکایت شاکی لازم است و با رضایت شاکی هم پرونده مختومه می گردد یعنی هیچ کس جز شاکی و در واقع زیان دیده نمی تواند از دادگاه مجازات خاطی را بخواهد.

  اما جرایمی که جنبه عمومی دارند به دلیل جریحه دار کردن احساس عمومی و برهم زدن نظم عمومی جامعه از طرف دادستان (مدعی العموم) قابل پیگیری می باشد از جمله جرایمی که جنبه عمومی دارند می توان به سرقت، اسید پاشی، زنای به عنف و قتل اشاره کرد.

  جرایم کیفری بیش تر از 70 مورد است که نمونه هایی از آن در بخش زیر عنوان شده است:

  • سرقت: در ماده265 قانون مجازات اسلامی تعریف شده است و عبارت است از بردن مال متعلق به غیر که این غیر اعم از شخص حقیقی و شخص حقوقیست.
  • جعل: ساختن یا تغییر آگاهانه نوشته یا سند، ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیررسمی، خراشیدن، تراشیدن، قلم بردن، الحاق، محو، سیاه کردن یا دست بردن بدون اجازه صاحب آن به‌ قصد جا زدن آنها به‌عنوان اصل برای استفاده خود یا دیگری و به ضرر غیر.
  • اختلاس: تصاحب و بردن مال متعلق به دولت و بیت‌المال یا اشیای سپرده شده به یکی از کارکنان دولت یا ماموران به خدمات عمومی اعم از رسمی و غیررسمی و سایر نهادهای انقلابی. بنابراین اختلاس یکی از جرایم کارمندان دولت و ماموران خدمات عمومی است که به دلیل انجام‌ وظیفه نسبت به اموال بیت‌المال یا متعلق به اشخاصی که به آنها سپرده شده است، مرتکب می‌شوند.
  • کلاهبرداری: کلاهبرداری در قانون تشدید مجازات مرتبکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، جرم شناخته شده است، در ماده ۱ این قانون هر کس از راه فریب و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها، تجارتخانه‌های یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات غیر واقعی فریب دهد و یا به امور خلاف واقعیت امیدوار کند و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار است و علاوه بر بازگرداندن خود مال برده شده به صاحبش، به حبس از یک تا ۷ سال و هم چنین جریمه نقدی به میزان مالی که کلاهبرداری کرده است، محکوم می‌شود. عنصر فریب و استفاده از عملیات متقلبانه در جرم کلاهبرداری بسیار کلیدی و مهم است.
  • پول شویی: در این جرم فرد مبلغ کلانی را از راه های مختلف غیر قانونی به دست می ـورد و در عین حال منبعی که ازآن مال را تحصیل کرده به نحوی پاک می کند که هیچ ردی از او وجود نداشته باشد. مثلا در قالب و پوشش موسسات خیریه اقدام به تحصیل وجوه غیر قانونی می کند و هیچ کس هم متوجه نمی شود که موسسه خیریه فقط یک پوشش برای پاک کردن علائم جرم است. طبق ماده ۹ قانون مبارزه با پول‌شویی فرد متخلف علاوه بر بازگرداندن مبالغ مربوطه باید یک چهارم معادل وجه برده شده را هم به عنوان جریمه نقدی بپردازد.
  • تحصیل مال از طریق نامشروع: در این جرایم فرد دارای امتیازی خاص است مثل مجوز صادرات و واردات کالا و از این امتیاز به نحوی برای تحصیل اموال به روش غیر قانونی سواستفاده می کند. وی علاوه بر رد اصل مال، به حبس بین سه ماه تا دو سال و جریمه نقدی دو برابر مال برده شده محکوم می‌شود.
  • ورود به عنف: ورود غیرقانونی به ملک دیگری ورود به عنف یعنی به زور و اجبار است. براساس ماده 691 قانون مجازات اسلامی هر فردی بدون رضایت مالک وارد ملکی شود که دیگری در آن سکونت دارد حتی اگر در ابتدا به زور نبوده و بعدا به زور و اجبار برسد ورود به عنف و غیر قانونی ست. جرم ورود به عنف در هر ملکی امکان پذیر است. ملک می تواند در دست فردی به جز مالک باشد مانند مستاجر و یا در رهن کسی باشد.

About Us

معرفی گروه وکلای لاهوت

 گروه وکلای لاهوت با اتکا به علم و تخصص اعضای جوان خود در راستای ارائه خدمات حقوقی گام برداشته است. این گروه متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور و رتبه های برتر وکالت سعی در حفظ شان و جایگاه عدالت با روش‌های مدرن داشته و به توانایی و علم خود در مسیر احقاق حق اطمینان داشته و با اعتماد به جوان گرایی قدم در این عرصه گذاشته است.

 لاهوت با ندای صداقت می آید.

گروه وکلای لاهوت در حوزه‌های مختلف با در اختیار گذاشتن وکلا و مشاوران متخصص در موضوعات حقوقی متنوع این قصد را دارد خدمات حقوقی را با بالاترین کیفیت ارائه دهد و این امر محقق نمی‌شود مگر با تخصصی کردن ارائه خدمات.

چه زمانی می توانیم فردی را مجرم تلقی کنیم؟

 1.  عنصر قانونی: وصف مجرمانه در قانون تعریف شده باشد یعنی فعل ارتکابی قبلا در قانون جرم انگاری و مجازات انگاری شده باشد. آن چه به عنوان جرم در قانون تعریف شده باشد عنصر قانونی آن عمل است.
 2. عنصر روانی: قصد و نیت مجرمانه. به همین خاطر است که کسی که به طور کاملا اتفاقی و بدون داشتن قصد و نقشه قبلی برای انجام فعل مجرمانه دست به عملی زده باشد، یا مجازات نمی شود و یا مجازات خفیف تری نسبت به آن عمل به نحو عمدی خواهد داشت.
 3. عنصر مادی: وقوع عمل به صورت مادی و فیزیکی خارج از ذهن. یعنی فرد برای این که مجرم به حساب بیاید باید آن چه در سرش می کذشته را عملی و اجرایی کند.

اثبات جرم توسط وکیل کیفری حرفه‌ای

بهره مندی از وکلای پایه یک کیفری که در مسائل جزایی دارای تخصص و مهارت هستند این اطمینان خاطر را به شاکی می دهد که هیچ بی احتیاطی یا سهل انگاری نمی تواند در روال پرونده تاثیر گذار باشد. بدیهی است که شاکی هرگز نمی تواند تخصص و مهارت وکیل کیفری پایه یک را داشته باشد. برای این که وقوع جرمی را اثبات کنیم نیاز به ارائه ادله به دادگاه هستیم.

ادله اثبات دعوا در امور کیفری

 • اقرار: اقرار یعنی خود فرد اظهار نماید که عملی را انجام داده است.
 • شهادت: اگر کسی به جز انجام دهنده یک عمل اعلام کند که شخصی مرتکب عملی شده شهادت نام می گیرد. شهادت شرایط زیادی دارد هر شهادتی نمی تواند برای قاضی معتبر باشد.
 • سوگند: گواه قرار دادن خدا بر درستی گفته های خود است.
 • علم قاضی: یقینی که برای قاضی ایجاد می شود و قاضی با تکیه بر آن حکم صادر می کند علم قاضی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.